AktüelGazedda'nın GündemiKorkmazhan ve Sol Hareket üyesi iki kişi yazılama faaliyetiyle ilgili olarak tutuklandı

Sol Hareket aktivisti Abdullah Korkmazhan ve Sol Hareket'e bağlı 2 kişi dün akşam Mağusa ve Lefkoşa’da AKP’nin pankartlarına yönelik gerçekleştirilen yazılama faaliyetiyle ilgili tutuklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Hareket aktivisti Abdullah Korkmazhan ve Sol Hareket’e bağlı 2 kişi dün akşam Mağusa ve Lefkoşa’da AKP’nin pankartlarına yönelik gerçekleştirilen yazılama faaliyetiyle ilgili tutuklandı.

Dün akşam saatlerinde, Kıbrıs’ın kuzeyinde yasal olarak örgütlenmeye hakkı olmayan AKP Gençlik Kolları’nın hazırladığı “Love Erdoğan” reklam panolarına yazılama yapılmasıyla ilgili polis güçleri, Sol Hareket Aktivisti Abdullah Korkmazhan ve Sol Hareket’te örgütlü iki kişiyi tutukladı.

GazeddaKıbrıs’ın konuyla ilgili edindiği bilgiler, Mağusa polis ekiplerinin sabah saatlerinde Mağusa’daki reklam panosunun fotoğrafını çeken iki kişinin ifadesini almak üzere polise çağrıldığını, bunun üzerine Sol Hareket’te örgütlü iki üyenin durumunu merak eden Abdullah Korkmazhan’ın Mağusa Polis Müdürlüğü’ne gittiği ve polis ekiplerinin “sizin hakkınızda da tutuklama kararı” var diyerek Korkmazhan’ı tutukladığı yönünde.

Öte yandan, polisin Sol Hareket üyesi iki kişiye getirdiği suçlamanın AKP Gençlik Kolları’nın hazırladığı panolara karşı “uygunsuz harekette bulunma” olduğu öğrenilirken, Korkmazhan’a yönelik getirilen suçlama ise “uygunsuz harekette bulunmayı teşvik etme” olduğu ifade edildi.

Abdullah Korkmazhan suçlamanın kendisine bildirilmesinin ardından kişisel sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaparak “Hakkımda tutukluluk emri alınmış. Mağusa Polis Müdürlüğünde tutuklanıyorum” dedi.

“Tutuklama tamamen cezalandırma maksatlı”

Avukat Mine Atlı konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

AKP Mağusa Gençlik Örgütü tarafından yapılan şikayet üzerine hayatı boyunca bir karıncaya bile zarar vermeyen 3 kişi aleyhine Mağusa Ceza Mahkemesi tutukluluk emri vermiştir.

Emrin verme gerekçesi “uygunsuz harekette bulunma ve uygunsuz harekete teşvik”. Şu an bizim 3 gencimiz poliste. Biz ne yapabiliriz? Ne yapmalıyız? Mağusa Polis Müdürlüğü’nün önünde toplanmalıyız.

3 Kişi de konu ile ilgili ifadelerini verdi ve görüntülere bakıldı. Dolayısıyla tahkikat tamamlanmıştır.

Bundan sonraki tutukluluk tamamen cezalandırma maksatlıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık