AktüelPolitikaKorkmazhan: “Sivil soruşturma komisyonu oluşturulmalı”

Sol Hareket, Çatalköy'de TSK birliğine meydana gelen patlamayla ilgili 'sivil soruşturma komisyonu' oluşturulması çağrısı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Hareket adına açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Çatalköy’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri mühimmatın patlamasından etkilenen bölge halkı ile geçmiş olsun dileklerini paylaştıklarını belirterek, patlamanın nasıl gerçekleştiği ve sorumlular hakkında kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesini ve halk ile paylaşılmasını talep etti.

Kıbrıs’taki Türk Silahlı Kuvvetleri ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın sivillerce denetlenemez ve soruşturulamaz oluşunun başlı başına çok büyük güvenlik tehdidi oluşturduğunu ve askeri bölgeler de yaşananlar konusunda gerçek bilgiye ulaşılmasını engellediğini vurgulayan Korkmazhan, “geçmişte işkence de öldürülme, psikolojik sorunlar nedeniyle intihar, sivil ve askerlerin öldürüldüğü tatbikatlar gibi üstü kapatılan ve cezasız kalan bir çok olay yaşanmıştır. Dolayısı ile yaşanan patlama ile ilgili askeri yetkililerin yürüteceği soruşturma şaibeli ve güvenilmez olacaktır. Biran önce alanında uzman ve bağımsız olan sivillerden oluşan bir soruşturma komisyonu oluşturulmalıdır” dedi.

“KIBRIS SİLAH, ASKER VE ÜSLERDEN ARINDIRILMALI”

Kıbrıs’ın kuzeyinin yüzölçümüne göre dünyada en çok silah ve asker barındıran toprak parçası olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Kıbrıs silah depoları ve askeri üsler ile kuşatılmış olduğu sürece hiç kimse güvende olmayacak ve adeta bir barut fıçısı üzerinde bir sonraki felaket anına kadar yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Askeri üslerin ve silah depolarının yerleşim yerleri dışarısına çıkarılması görüşünün yetersiz olduğunu kaydeden Korkmazhan, “yapılması gereken güven arttırıcı önlemler çerçevesinde, karşılıklı ve kademeli olarak, askersizleşme ve silahsızlanma sürecini başlatmak, Kıbrıs’ı tüm asker, silah ve üslerden tamamen arındırmaktır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık