AktüelMedya OdasıKorkmazhan: 15 Kasım Kıbrıslı Türkler için kutlanacak bir gün değildir

Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, 15 Kasım 1983’de kktc'nin ilan edilmesinin, Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesine ihanet olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, 15 Kasım 1983’de kktc’nin ilan edilmesinin, Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesine ihanet olduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından ’15 Kasım Kıbrıslı Türkler için kutlanacak bir gün değildir’ başlıklı bir açıklama yapan Korkmazhan, 15 Kasım 1983 yılında kktc’nin ilanı ile Kıbrıs Türk toplumu uluslararası hukuk dışına çekilerek, dünyadan tamamen izole edildiğini vurguladı.

Korkmazhan, kktc’nin ilanının esas olarak, NATO planları çerçevesinde emperyalist güçlerin Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kalıcılaştırma çabalarının bir sonucu ve ayrılıkçı Kıbrıslı Türk liderliğinin topluma ihaneti olduğunu belirtti.

Korkmazhan, “KKTC’yi ilan edenler Kıbrıs Türk toplumunu dünyadan izole etmekle kalmadı, siyasi eşit olarak bir parçası olduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinde Kıbrıslı Rumların tek taraflı egemenlik kurmasına da olanak sağladılar” dedi.

“KKTC’nin hâlâ kuruluş yıldönümünü kutlamanın korkunç bir akıl tutulmasıdır”

Türkiye egemen sınıflarının ve dönemin Kıbrıslı Türk liderliğinin devlet adı altında oluşturdukları bu yapının, Kıbrıslı Türklerin diri diri gömüldüğü bir mezarlık ve her türlü kirli ilişkinin üstlenildiği bir arka bahçe olduğunu söyleyen Korkmazhan, BM Güvenlik Konseyi’nin 550 sayılı kararı ile yasa dışı ilan edilen ve Türkiye dahil hiçbir ülke tarafından tanınmayan kktc’nin hâlâ kuruluş yıldönümünü kutlamanın korkunç bir akıl tutulması olduğunu kaydetti.

Korkmazhan, “Toplumsal yok oluşa ve kalıcı bölünmeye hizmet eden KKTC denen ayrılıkçı yapıdan kurtulmak için ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, Kıbrıslı Türk toplumunu ise dünya ile yeniden bütünleştirecek erken federal çözüm için mücadeleye yılmadan devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık