AktüelEkonomiEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiÖzel HaberKooperatiflerin kredi faizlerini arttırması üyelerinde öfke ve huzursuzluk yarattı

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararlarının ardından, Kıbrıs’ın kuzeyinde de bankalar faiz arttırımına gitti. Özellikle KTOEÖS’ün bankası Kıbrıs Türk Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi (ÖYAK) ile KTÖS’ün bankası İlkokul öğretmenlerinin üyesi olduğu, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi’nin aldığı faiz arttırımı kararı üyelerde öfke ve huzursuzluğa neden oldu. Buna göre her iki kooperatifi de hem yeni hem de eski kredilere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yansıtmaya başladı. ÖYAK’da Türk Lirası faiz oranı %22.75 iken, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi’nde ise bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararlarının ardından, Kıbrıs’ın kuzeyinde de bankalar faiz arttırımına gitti.

Özellikle KTOEÖS’ün bankası Kıbrıs Türk Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi (ÖYAK) ile KTÖS’ün bankası İlkokul öğretmenlerinin üyesi olduğu, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi’nin aldığı faiz arttırımı kararı üyelerde öfke ve huzursuzluğa neden oldu.

Buna göre her iki kooperatifi de hem yeni hem de eski kredilere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yansıtmaya başladı.

ÖYAK’da Türk Lirası faiz oranı %22.75 iken, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi’nde ise bu oran üye olan öğretmenlere %24, sadece maaşı gelen üyelere ise %28 olarak belirlendi. Her iki faiz oranı da sadece yeni çekilecek olan değil aynı zamanda eski krediler için de uygulanmaya başlandı.

Ticari bankalar yapmadı, kooperatifler yaptı

Kooperatiflerin eski kredilere de faiz artışı yapması ciddi tepki ile karşılanırken, Kıbrıs’ın kuzeyinde şubesi bulunan Türkiye bankalarının eski kredilerin faizine dokunmadığı öğrenildi. Yenidüzen gazetesi yazarı ve genel yayın yönetmeni Cenk Mutluyakalı geçen hafta yazdığı köşe yazısında Türkiye İş Bankası, Garanti, Ziraat, TEB gibi şube bankalarının eski kredilere faiz arttırımına gitmediğini yazdı. Ayrıca yerli ticari bankalardan Creditwest, İktisat, Limasol, Vakıflar, Yakın Doğu, Asbank, Novabank da eski kredi faizlerini arttırmadı. Öte yandan Kıbrıs Türk Amme Memurları Kooperatifi (Me-Koop) da eski kredi faizlerine dokunmadı.

Üyelerde öfke ve huzursuzluk

Hem ÖYAK hem de Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi eski kredilere de faiz arttırımı kararını mevduat sahiplerine daha yüksek faiz verebilmek için yaptıkları yönünde savunma yapsa da, üyelerinden ciddi tepki ve öfke görmekte. Faiz kararı ile birlikte her iki kooperatif yönetimi üyelerini karşılarına alırken, gerek ÖYAK gerekse de Öğretmenler Kooperatifi üyeleri örgütlenerek kararın değiştirilmesi yönünde yönetimlere baskı yapıyor.

ÖYAK üyeleri sosyal medyadan ÖYAK Öğretmen İnisiyatifi adı altında örgütlenerek toplantılar yapmaya başladı. Öte yandan Öğretmenler Kooperatifi üyelerinin de yönetime karşı atacakları adımı belirlemek için karar aşamasında olduğu öğrenildi.

 

Cenk Mutluyakalı’nın yazısı 

http://www.yeniduzen.com/faiz-artirimi-ve-10un-cigligi-13059yy.htm

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık