AktüelDünyaKolombiya’nın başkentinde ilk kez LGBTİ+ belediye başkanı seçildi

Yeşil İttifak partisinde yer alan Claudia López, oyların yüzde 35’ini toplayarak Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın ilk kadın ve LGBTİ+ belediye başkanı oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 29, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 52 yıllık çatışmaları sona erdiren barış anlaşmasının 2016 yılında imzalanmasının ardından ilk bölgesel ve yerel seçimlere giden Kolombiya, 32 vali, 1000’den fazla belediye başkanı ve binlerce yerel meclis üyesini seçti.

Kolombiya’da devlet başkanlığından sonra en önemli ikinci makam olarak nitelendirilen Bogota belediye başkanlığını, Yeşil İttifak (Green Alliance) partisinden eski senatör Claudia López, oyların yüzde 35’ini alarak kazandı. Başkent ilk kez bir kadın ve LGBTİ+ belediye başkanı tarafından yönetilecek. Seçim sonuçları ülke için değişimin ve gelecek güzel şeylerin sembolü olarak nitelendiriliyor.

Yolsuzluğa karşı mücadelesiyle tanınıyor

Sağ kanat politikacılarına getirdiği açık sözlü eleştirilerle ve yolsuzluğa karşı verdiği mücadeleyle tanınan López, kendisini “yolsuzluk yapmaz, rüşvet kabul etmez” diye nitelendiriyor. López’in seçim vaatleri arasında güvenliği sağlamak için sokaklarda daha fazla polis görevlendirmek, çocukların çalıştırılması ve ergen hamilelikleriyle mücadele etmek ile eğitim fırsatlarını yaşı 45’ten büyük olanlara da ulaştırmak yer alıyordu.

Olaylı seçim süreci ülkenin en barışçıl yerel seçimi olarak nitelendiriliyor

Seçimde 36.6 milyon seçmenin yaklaşık yarısı sandığa gitti. Seçim Gözlem Komisyonu‘nun paylaştığı verilere göre kampanya döneminde yedi aday öldürüldü, onlarca kişi saldırıya uğradı ve ülke genelinde 100’den fazla kişi tehdit aldı. Olaylı geçen seçim sürecine rağmen  Ulusal Sicil Dairesi Başkanı yaptığı açıklamada bu seçimin son zamanlarda gerçekleştirilen yerel ve bölgesel seçimlerin en barışçılı olduğunu söyledi.  2016 yılında imzalanan barış anlaşması sonucunda seçimlere giren sağ kanatlı gerilla grup FARC seçimlerde ülkenin güneybatısındaki bir belediyenin adaylığını kazandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©