PolitikaKolombiya’da Yeni Barış Anlaşması Referanduma Götürülmeyecek

Kolombiya hükümeti ile Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması başkent Bogoto’da yarın imzalanacak. Anlaşma bu kez referanduma götürülmeyecek. Euronews’de yer alana habere göre Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ulusa sesleniş konuşmasında, barış anlaşmasının Kongre’de ele alınıp oylanmasının en uygun yol olduğunu söyledi: “Her türlü öneri ve alternatifleri dinledikten ve FARC’la uzlaştıktan sonra bu yeni anlaşmayı onaylamanın en uygun ve meşru yolunun ülkenin Kongresi’nden geçtiği ortada. Orada ülkedeki tüm görüşler ve siyasi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kolombiya hükümeti ile Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması başkent Bogoto’da yarın imzalanacak. Anlaşma bu kez referanduma götürülmeyecek.

Euronews’de yer alana habere göre Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ulusa sesleniş konuşmasında, barış anlaşmasının Kongre’de ele alınıp oylanmasının en uygun yol olduğunu söyledi: “Her türlü öneri ve alternatifleri dinledikten ve FARC’la uzlaştıktan sonra bu yeni anlaşmayı onaylamanın en uygun ve meşru yolunun ülkenin Kongresi’nden geçtiği ortada. Orada ülkedeki tüm görüşler ve siyasi seçenekler temsil ediliyor.”

İlk anlaşmaya karşı çıkan eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin başını çektiği “hayır” cephesi ise hükümetle yapılan toplantıdan sonra yeni anlaşma karşısında seçmenlerine sivil itaatsizlik çağrısı yaptı: “Burada önemli olan hükümetin dokunulmazlığı ve uyuşturucu kaçakçılığını kabullenmemesi.”

Yeni anlaşmada ‘özel mülkiyet hakları’ ve suç içeren eylemlere katılmış militanların durumuna ilişkin bazı değişiklikler yapıldığı belirtildi.

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da FARC ile hükümet arasında 52 yıllık iç savaşı sona erdirmek için imzalanan ilk barış anlaşması 2 Ekim’de düzenlenen referandumda reddedilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık