AktüelDünyaKolombiya’da üçüncü genel grev | video

Gösterilere sendikalar, öğrenciler, muhalefet partileri ve yerli örgütleri katılıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 5, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kolombiya’da grev örgütleyicilerinin hükümetin oluşturduğu diyalog masasına dahil edilmesine rağmen gidilen 3’üncü genel grev çerçevesinde, hükümet karşıtı protestolar düzenlendi.

Kolombiya’da, sendikaların yanı sıra öğrenci grupları ve yerli örgütlerinin ilan ettiği 3’üncü ve bir günlük grev çerçevesinde ülke genelinde hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi.

Colombia: Anti-govt protesters flood Bogota in strike

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Thousands of anti-government protesters flooded the streets of the Colombia capital on Wednesday, answering the opposition’s call for a third national strike.

Nüfusu 49 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da, eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış anlaşmasının tam olarak uygulanmadığı iddiaları ve toplum liderlerine yönelik suikastlerin devam etmesi gibi nedenlerin halkta oluşturduğu hoşnutsuzluğun yanı sıra hükümetin ücretler ve emeklilikle ilgili planladığı değişiklikler karşısında 21-27 Kasım tarihlerinde gidilen grevlerin ardından yeniden bir günlük genel grev ilan edildi.

Grevin örgütleyicilerinin hükümetin toplumun farklı kesimleriyle oluşturduğu Büyük Ulusal Diyalog Masası’na dahil olmasına rağmen gidilen genel grev çerçevesinde, başkent Bogota’nın yanı sıra Bucaramanga, Cali, Medellin, Villavicencio, Manizales, Pereira, Tunja ve Cartagena gibi önemli şehirlerde hükümet karşıtı protestolar düzenlendi.

Colombia: Thousands march in Bogota in third national strike

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Colombians took to the streets of Bogota on Wednesday, answering the opposition’s call for a third national strike, in what is a continuation of the wave of anti-government protests.

Ülkenin Cauca Yönetim Bölgesi kırsalından gelen yerli temsilcilerinin de destek verdiği kalabalık, kentin tarihi merkezindeki Bolivar Meydanı’nda toplandı. Yoğun güvenlik önlemleri alınan ve Bogota Büyükşehir Belediyesinin son dakikadaki izniyle göstericilere açılan meydanda gün boyu bekleyen ve çoğunluğu öğrencilerden oluşan yüzlerce gösterici, daha sonra yeniden kent merkezine doğru harekete geçti.

Kolombiya’da 21 Kasım’da ilan edilen genel grevle başlayan ve ülke çapına yayılan hükümet karşıtı gösteriler sırasında şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti, 749 kişi de yaralandı. Ülke çapında yüz binlerin katıldığı gösteriler nedeniyle 4 bin askerin polise destek olmak için sokağa indiği başkent Bogota ve Cali şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, daha sonra kaldırılmıştı.

Talepler neler?

Gösterilere sendikalar, öğrenciler, muhalefet partileri ve yerli örgütleri katılıyor.

Öğrencilerin eylemlere katılma sebepleri ise üniversitelerdeki yolsuzluk ve eğitime daha fazla ödenek ayrılması.

Sendikaların talepleri ise şöyle:

>> Özelleştirmelerden vazgeçilmesi

>> Son 2 yılda öğrenciler ve yerlilerle varılan mutabakatlara sadık kalınması

>> Barış anlaşmasının uygulanması, toplum liderleri ve muhtarlara yönelik suikastler karşısında adım atılması

>> Göstericilere yönelik şiddet uygulamakla suçlanan Kolombiyaa polisi toplumsal olaylra müdahale birimi ESMAD’ın lağvedilmesi

>> Emeklilik ve ücretlerle ilgili yasa tasarısının geri çekilmesi ve vergilerin hafifletilmesi.

aa/birgünGazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık