AktüelPolitikaKolombiya’da Barış: Silah Bırakma Süreci Tamamlandı

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) 17 Mart’ta başlayan silah bırakma sürecini tamamladı. FARC’a ait bütün silahların Birleşmiş Milletler (BM) görevlilerine teslim edildiği duyuruldu. Kolombiya hükümeti ile FARC arasında geçen yıl imzalanan barış anlaşması çerçevesinde FARC, sahip olduğu silahların tamamını BM yetkililerine teslim etti. Paula Gaviria on Twitter @MisionONUCol confirma almacenamiento de 7.132 armas individuales de FARC. #DejaciónDeArmas es celebrar la victoria de la vida #VivaLaVida   Birleşmiş Milletler yetkilileri, FARC’ın elindeki silahların tamamını teslim ettiğini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) 17 Mart’ta başlayan silah bırakma sürecini tamamladı. FARC’a ait bütün silahların Birleşmiş Milletler (BM) görevlilerine teslim edildiği duyuruldu.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında geçen yıl imzalanan barış anlaşması çerçevesinde FARC, sahip olduğu silahların tamamını BM yetkililerine teslim etti.

Paula Gaviria on Twitter

@MisionONUCol confirma almacenamiento de 7.132 armas individuales de FARC. #DejaciónDeArmas es celebrar la victoria de la vida #VivaLaVida

 

Birleşmiş Milletler yetkilileri, FARC’ın elindeki silahların tamamını teslim ettiğini duyurdu.

 

Sergio Mendez on Twitter

ACTUALIDAD: ONU certifica desarme total de las Farc –> https://t.co/xpp4gI1nfR

 

Hükümet ile FARC arasında 2 Ekim 2016’da imzalanan ilk barış anlaşması halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının sandık başına gittiği referandumda yüzde 50.24 ‘Hayır’ oyu çıkmıştı.

Küba’nın başkenti Havana’da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerinin ardından 12 Kasım 2016’da varılan yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono tarafından imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında FARC sembolik olarak 140 silahını 17 Mart’ta yine BM yetkililerine teslim etmişti.

Haziran ayının ilk haftasında silah tesliminin yüzde 30’unun tamamlandığı, bütün silahların tesliminin ise haziran sonunu bulacağı açıklanmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık