AktüelPolitikaKolombiya: Silahlara ve Savaşa Veda, Barışa Merhaba

Yapılan barış anlaşması çerçevesinde elindeki tüm silahları Birleşmiş Milletler’e (BM) teslim eden Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) komutanı Rodrigo Londono “FARC’ın varlığı değil, silahlı direnişi sona erdi” dedi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da ” Silahları bırakmak yeni bir ülke olabileceğimizin sembolü” diye konuştu. Sputnik’in haberine göre Güney Amerika’nın en eski silahlı gerilla direnişinin aktörü FARC’ın salı günü elindeki tüm silahları BM’ye teslim etmesinin ardından, örgütün tarihsel üssü Mesetas kasabasında yapılan törende konuşan ‘Timoşenko’...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2017
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Yapılan barış anlaşması çerçevesinde elindeki tüm silahları Birleşmiş Milletler’e (BM) teslim eden Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) komutanı Rodrigo Londono “FARC’ın varlığı değil, silahlı direnişi sona erdi” dedi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da ” Silahları bırakmak yeni bir ülke olabileceğimizin sembolü” diye konuştu.

Sputnik’in haberine göre Güney Amerika’nın en eski silahlı gerilla direnişinin aktörü FARC’ın salı günü elindeki tüm silahları BM’ye teslim etmesinin ardından, örgütün tarihsel üssü Mesetas kasabasında yapılan törende konuşan ‘Timoşenko’ lakaplı FARC komutanı Rodrigo Londono, silahların tesliminin FARC için bir son olmadığını, sadece 50 yılı aşkın bir zamandır devam eden silahlı ayaklanmanın sonu olduğunu hatırlatarak örgütün legal yollarla ve silahsız bir biçimde var olmaya devam edeceğini söyledi.

Londono “Savaşa ve silahlara veda, barışa merhaba. Bugün FARC’ın varlığı değil, silahlı direnişi sona erdi” diye konuştu.

‘BARIŞ ANLAŞMASI KOLOMBİYA HALK İÇİN’

“Kolombiya’yı başarısızlığa uğratmadık. Üzerimize düşeni yapıyoruz, bugün silahları bırakıyoruz” diyen ve demokrasinin, FARC’ın sivil yaşama dönmesi için kollarını açtığını ve militanların güvenliğinin garanti edileceğini belirten Londono, şöyle devam etti: “Anlaşmalar kutsaldır, onlara uymak için imzalanmıştır. Barış anlaşması FARC için değildir, Kolombiya halkı içindir. ”

Kolombiya’yı başarısızlığa uğratmadık. Üzerimize düşeni yapıyoruz, bugün silahları bırakıyoruz” diye konuştu. Demokrasinin, FARC’ın sivil yaşama dönmesi için kollarını açtığını ve militanların güvenliğinin garanti edileceğini belirten Londono, şöyle devam etti: “Anlaşmalar kutsaldır, onlara uymak için imzalanmıştır. Barış anlaşması FARC için değildir, Kolombiya halkı içindir. ”

 

Colombia’s Marxist FARC rebel leader Rodrigo Londono, also known as Timochenko, holds a baby next to Colombian president Juan Manuel Santos as they attend the final act of abandonment of arms in Mesetas, Colombia June 27, 2017.

 

SANTOS: BARIŞIMIZ GERÇEK VE GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ

Törende Londono’nun ardından konuşan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da “Barışımız gerçek ve geri döndürülemez” ifadelerini kullandı.

“Silahları bırakmak yeni bir ülke olabileceğimizin sembolü” diyen Santos “Bugün çok özel bir gün, silahların sözlere dönüştüğü bir gün… En içten şekilde bugünü yaşamanın, bugüne ulaşmanın Kolombiya devlet başkanı olma zahmetine değdiğini söyleyebilirim” dedi.

FARC SİYASİ PARTİ OLACAK

Törende konuşan BM Kolombiya Misyonu şefi Jean Arnault ise 2016’dan beri iki taraflı ateşkese olan inancın tam olduğunu ve bunun sonucunda toplamda 7 bin 132 silah teslim aldıklarını söyledi.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 52 yıldır devam eden savaşı sona erdiren barış anlaşması Küba’da 25 Ağustos 2016’da imzalanmıştı.

FARC’ın ağustostaki kongrenin ardından partileşerek siyasi hayata katılması bekleniyor.

LONDONO: HALA BİRÇOK GERİLLANIN VE DESTEKÇİNİN CEZAEVİNDE OLMASI ÇOK KÖTÜ

Barış anlaşması kapsamında eski FARC üyelerinin özel mahkemelerde yargılanması ve af ya da azaltılmış cezalar alması planlanıyor.

Ancak 3400 üyesinin hala cezaevinde olduğunu vurgulayan Londono mahkemelerin kurulmasının yavaşlığından şikayet etti.

Londono “Hala birçok gerillanın,  milisin ve FARC üyesi olmakla suşlanan destekçinin özel af kanunu çıktıktan 6 ay sonra cezaevinde olması çok kötü” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık