AktüelİnsanKolombiya İç Savaşının Son 45 Yılında 60 Bin 630 Kişi Kayboldu

Ulusal Tarihi Bellek Merkezi (CNMH) tarafından yayınlanan son verilere göre, Kolombiya’da son 45 yılda her 8 saatte bir kişi kaybolurken, kayıpların önemli bir bölümünden aşırı sağcı paramiliter gruplar ile devlet sorumlu tutuluyor. Kayıpların yarısından fazlası ise paramiliter grupların etkili olduğu 1995-2006 yıllarında yaşandı. ANF’de yer alan haberde CNMH tarafından 1970-2015 yıllarındaki kayıplara ilişkin hazırlanan rapora göre, iç savaşın 45 yıllık bu döneminde 60 bin 630 kişinin kaybolduğu belirlendi. Dün başkent Bogota’da detaylı olarak duyurulan rapora göre,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ulusal Tarihi Bellek Merkezi (CNMH) tarafından yayınlanan son verilere göre, Kolombiya’da son 45 yılda her 8 saatte bir kişi kaybolurken, kayıpların önemli bir bölümünden aşırı sağcı paramiliter gruplar ile devlet sorumlu tutuluyor.

Kayıpların yarısından fazlası ise paramiliter grupların etkili olduğu 1995-2006 yıllarında yaşandı.

ANF’de yer alan haberde CNMH tarafından 1970-2015 yıllarındaki kayıplara ilişkin hazırlanan rapora göre, iç savaşın 45 yıllık bu döneminde 60 bin 630 kişinin kaybolduğu belirlendi.

Dün başkent Bogota’da detaylı olarak duyurulan rapora göre, Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) ile ordu arasındaki çatışmalarda kayıplar özellikle 1970’li yıllardan sonra artış gösterdi. Devletin ve aşırı sağcı paramiliter grupların sol ve devrimci militanlara yönelik kaybetme politikasının olduğu belirtilen raporda, FARC’ın ise daha çok tüccarlara yöneldiği savunuldu.

CNMH raporuna göre iç savaştaki kayıp vakaları özellikle 1995-2006 yılları arasında ciddi bir artış gösterdi. ‘En kritik periyod’ olarak addedilen bu dönemde 32 bin 422 kişi kaybedilirken, en az 13 bin 500 vakada aşırı sağcı paramiliter gruplar sorumlu gösterildi. Kayıp vakalarından 5 bin 800’ünden FARC gerillaları sorumlu tutulurken, suç çeteleri 2 bin 900, Kolombiya devleti ise 2 bin 300 kayıp vakasının faili olarak belirlendi.

Rapora göre, kaybedilenlerin büyük çoğunluğunu köylüler, sendikacılar, evsizler ve tüccarlar oluşturuyordu.

CNMH raporunda aşırı sağcı paramiliter grupların 1995’ten dağıtıldıkları 2006 yılına kadar birçok toplu kayıp vakasından sorumlu oldukları bilgisi paylaşıldı.

1964 yılında FARC gerillaları ile ordu arasında başlayan savaşta yaşamını yitirenlerin sayısı ise 220 bin ila 260 bin arasında tahmin ediliyor. 2 Ekim’de referandumla reddedilen bir barış anlaşması ardından anlaşma yeniden müzakere edilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık