AktüelEkonomi PolitikPolitikaKolombiya Filistin’i Resmen Tanıdı

Kolombiya, Filistin’i ‘bağımsız, özgür ve egemen bir devlet’ olarak tanıma kararı aldığını duyurdu. Gazete Karınca’nın haberine göre Salı günü devlet başkanlığı görevini Ivan Duque’ye devreden Juan Manuel Santos hükümetinin devir-teslim öncesinde Filistin’i tanıma kararı aldığı bilgisi verildi. Dün yayınlanan resmi belgelere göre Filistin, Kolombiya tarafından ‘özgür, bağımsız ve egemen devlet’ olarak tanındı. Filistin’i tanıma kararının 3 Ağustos’ta alındığı kaydedildi. Tanıma kararında, “Filistin halkının özgür bir devlet kurma hakkı olduğu gibi İsrail de komşularıyla barış içinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 9, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kolombiya, Filistin’i ‘bağımsız, özgür ve egemen bir devlet’ olarak tanıma kararı aldığını duyurdu.

Gazete Karınca’nın haberine göre Salı günü devlet başkanlığı görevini Ivan Duque’ye devreden Juan Manuel Santos hükümetinin devir-teslim öncesinde Filistin’i tanıma kararı aldığı bilgisi verildi.

Dün yayınlanan resmi belgelere göre Filistin, Kolombiya tarafından ‘özgür, bağımsız ve egemen devlet’ olarak tanındı.

Filistin’i tanıma kararının 3 Ağustos’ta alındığı kaydedildi.

Tanıma kararında, “Filistin halkının özgür bir devlet kurma hakkı olduğu gibi İsrail de komşularıyla barış içinde yaşama hakkına sahiptir” denildi.

Kurulan yeni hükümetin Dışişleri Bakanı Carlos Holmes, kararın yeni yönetim tarafından inceleneceğini açıkladı.

İsrail’den tepki, Filistin’den teşekkür

Kolombiya’nın kararına Filistin’den teşekkür, başkent Bogota’daki İsrail Konsolosluğu’ndan tepki geldi.

Konsolosluk’tan yapılan açıklamada, “Önceki yönetimin son günlerinde vermiş olduğu, iki ülkenin çıkarlarına, kilit bölgelerdeki geniş çaplı işbirliğine ve yakın ilişkilerine aykırı bu kararın Kolombiya hükümeti tarafından geri alınmasını talep ediyoruz” denildi.

Filistin’den yapılan açıklamada ise, “Kolombiya hükümetine teşekkür ediyoruz ve kararın, Orta Doğu’daki barış arayışına yönelik gerekli şartların oluşturulmasına önemli bir şekilde katkıda bulunacağından eminiz” ifadelerine yer verildi.

Kolombiya, 1988 yılında ilan edilen Filistin Devleti’ni tanıyan 138’inci ülke oldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık