AktüelGazedda'nın Gündemi“Koalisyon ikili mi, üçlü mü belli değil”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, gidişatın hükümetin UBP başkanlığında kurulacağı yönünde olduğunu belirterek, Meclis’e giren diğer 4 partiyle bir an önce görüşmeye başlayacaklarını söyledi.
Gazedda KıbrısOcak 25, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, gidişatın hükümetin UBP başkanlığında kurulacağı yönünde olduğunu belirterek, Meclis’e giren diğer 4 partiyle bir an önce görüşmeye başlayacaklarını söyledi.

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi partilerle seçim sonrası değerlendirmeleri çerçevesinde son görüşmeyi Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla yaptı.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun da hazır bulunduğu kabulün ardından, Sucuoğlu basına açıklamalarda bulundu.

Sucuoğlu, Tatar’la seçim sonuçları ve hükümetin kurulmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Görüşlerimizi, seçimin değerlendirmesi ve ülkenin genel ekonomik durumunu geniş çerçevede konuştuk. Gayet verimli bir toplantımız oldu” dedi.

“Öngörüşmeler başladı”

Yüksek Seçim Kurulu resmi sonuçları Resmi Gazete’de yayımlandıktan 10 gün sonra Meclis’te bir yemin töreni olacağını ve daha sonra resmi temasların başlatılacağını hatırlatan Sucuoğlu, bu sürede boş durmayacaklarını, halihazırda ön temasları başlattıkları partilerle görüşmelere devam edeceklerini, resmi görevlendirmeden sonra da hızlı bir şekilde hükümeti kurma çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

Sucuoğlu, “6-7 Şubat’ta yemin töreni sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı yetkiyi verecek. İnşallah şubatın ilk yarısı Bakanlar Kurulu da Meclis’e sunulmuş olur ve hızlı şekilde çalışmalara devam ederiz” dedi.

“Ülkenin daha fazla vakit kaybetmesi mümkün değildir”

Geçen dönem Tatar’ın görevi kendilerine pazartesi günü verdiğini, cumartesi günü ise Bakanlar Kurulu’nu Meclis’e sunduklarını anımsatan Sucuoğlu, “İnşallah bu defa da böyle olur. Bu ülkenin özellikle içinde bulunduğu durum nedeniyle daha fazla vakit kaybetmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, parti olarak henüz bir hükümet şekillendirmesi yapmadıklarını söyleyerek, mevcut 4 partiyle de görüşeceklerinin altını çizdi; “Dünya görüşü, Kıbrıs sorunu ve diğer konularda farklı düşüncelerde olabiliriz. Ama politika çözüm üretme sanatıdır” ifadelerini kullandı.

“İstikrar şart… Hedefimiz 5 yıllık bir hükümet”

Kurulacak hükümette istikrarın şart olduğunu ve kısa süreli değil, 5 yıllık bir hükümet kurmayı hedeflediklerini kaydeden Sucuoğlu, seçilme gailesi olmadan, arzu edilen ekonomik adımları atacak bir hükümet kurmak istediklerini belirtti ve “İş ola bir hükümet düşüncesinde asla değiliz” dedi.

Sucuoğlu, böyle bir hükümetin de sinyallerini aldıklarını vurguladı.

“Koalisyon ikili mi, üçlü mü belli değil… Nisap sıkıntısı yaşatma lüksümüz yok”

Henüz kurulacak koalisyonun ikili mi üçlü mü olacağının belli olmadığını da söyleyen Sucuoğlu, ne kadar az koalisyon ortağı olursa hükümetin o kadar istikrarlı olacağına inandıklarını ancak halkın iradesinin böyle bir koalisyonu uygun gördüğünü belirtti ve önceki koalisyonlarda yaşanan nisap sıkıntısını tekrardan halka yaşatma lükslerinin olmadığını kaydetti.

“Komiteler UBP’nin kontrolünde”

Sucuoğlu, Meclis komitelerinde UBP’nin sayısal olarak fazla olduğuna da işaret ederek, “UBP hükümette olsa da olmasa da komitelerin kontrolü UBP’de olacaktır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık