AktüelEkolojiKoalalar için ‘sperm dondurma’ önerisi: Bir büyük yangın daha olursa tür yok olabilir

Avusturalyalı araştırmacılar, 2019-20 yıllarındaki dev yangınlar gibi felaketlerde koalalar yine hayatlarını kaybederse, türü geri getirmenin ya da genetik yapılarını korumanın hiç bir yolu olmadığı konusunda uyardı.
Gazedda KıbrısNisan 19, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avustralyalı araştırmacılar koalaların spermlerinin dondurulmasının, türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan keseli hayvanların korunmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Yeni Güney Galler eyaletindeki Newcastle Üniversitesi‘nden uzmanlar, toplanan spermlerle bir biyolojik laboratuvar kurulmasını önerdi. Bu spermler, daha sonra türün geleceğini garanti altına almak ve genetik çeşitliliği geliştirmek için kullanılabilecek. 

Ülkede son yıllarda yaşanan dev orman yangınlarında onbinlerce koala can vermişti.

‘Doğal felaketlere karşı sigorta poliçemiz yok’

Doğa koruma uzmanı Dr. Ryan Witt, önerilerinin aynı soydan çiftleşmeyi önlemek için düşük maliyetli bir yöntem de olduğuna dikkat çekti; böylece genetik çeşitliliğin hayvanat bahçeleri dışında, yaban hayatta yaşayan koalalarda da artırılabileceğini belirtti:

 “Şu anda çok sayıda hayvanı birden yok etme tehdidi olan 2019-2020 orman yangınları gibi doğal felaketlere karşı bir sigorta poliçemiz yok. Koala nüfusu bu tür yangınlarda ölürse, türü geri getirmenin ya da genetik yapılarını korumanın hiçbir yolu yok” 

Araştırmacılar, yeni alınmış ya da dondurulmuş spermleri kullanılarak laboratuar ortamında koala yavruları elde edildiğine işaret ediyor.

Newcastle Üniversitesi’nden Dr. Lachlan Howell, “Dondurulmuş sperm kullanılarak, koalaları yerlerinden etmeden yaban hayattakilerin genetik çeşitliliğini yeniden artırabiliriz. Ülke genelinde koala spermi toplama merkezi olabilecek 16 yaban hayvanı hastanesi ve hayvanat bahçesi belirledik” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık