AktüelGazedda'nın Gündemikktc’nin yağmurla imtihanı

Kıbrıs’ın kuzeyinde her yıl kış aylarında gerçekleşen bilindik manzara bu yıl da kendisini gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Her yıl görmeye alıştığımız sel baskınları bu yıl da kendini gösterdi. Özellikle Kıbrıs’ın doğusuna dün yağan yağmurlar sonrasında, bazı okullar zarar görürken, toprak kayması sonucu duvarlar yıkıldı, yollar kapandı.

Kıbrıs Gazetesi’nden Sedef Boşnak’ın haberine göre, Mağusa’da önceki gece başlayan ve dün öğle saatlerine kadar neredeyse aralıksız bir şekilde, zaman zaman da şiddetini artırarak yağan yağmurda, alt yapı yetersizliği nedeniyle kentin birçok noktasındaki kavşaklar, yollar ve caddelerin sular altında kaldığı bildirildi.

Boğaz ile Karpaz arasında da etkili olan yağış Kaleburnu’nda bir evin bahçe duvarının parçalanarak arabaların üzerine düşmesine sebebiyet verdi. Sipahi köyüne düşen yıldırım ise bazı evlerde zarara neden oldu.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ayşe Bulut’un haberine göre, Kaleburnu köyünde Süleyman Mustafa’ya ait evin 15 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğindeki bahçe duvarı, park halinde duran iki arabanın üzerine yıkıldı. Sipahi’de ise Ahmet Bayraktar ile Mustafa Beyazyüz’ün evlerine yıldırım düştü. Sipahi-Kaleburnu yolunda da istinat duvarının taşları yol içerisine döküldü.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ise bugün yayımladığı basın açıklamasında, okulların ciddi bir bakımsızlıkla karşı karşıya kaldığını duyurarak, cami, kışla, polis merkezi yapımı gibi önceliği olmayan alanlardaki projelerin durdurulması gerektiğini ve bunun yerine yeni okul, hastane yapılmasını ve halihazırda eğitim veren okulların güçlendirilmesini istediklerini aktardı.

Öte yandan Meteoroloji Dairesi en çok yağışın 44 kilogram ile Dipkarpaz’a düştüğünü duyururken Dipkarpaz’ı, metrekareye 39 kg ile Mehmetçik ile Kantara, 31 kg ile Zaferburnu ve 27 kg ile  Mağusa’nın izlediğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık