koronaviruskktc’nin Covid-19’la imtihanı: İki kurul, iki toplantı, farklı farklı açıklamalar…

İktidar savaşları sürüyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kurduğu Sağlık Kurulu ile Başbakan Ersin Tatar’ın kurduğu Bilim Kurulu bugün aynı saatlerde farklı mekanlarda toplantı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyi, iktidar savaşları ile batağa sürükleniyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kurduğu Sağlık Kurulu ile Başbakan Ersin Tatar’ın kurduğu Bilim Kurulu bugün aynı saatlerde farklı mekanlarda toplantı yaptı.

Akıncı’ya tespit ve görüşler iletildi

Korona virüs ile mücadeleye katkı koymak üzere Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan Sağlık Danışma Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında toplandı. Saat 16:00’da gerçekleştirilen toplantıda, Korona virüs mücadelesinde hangi noktada olunduğu ve yapılması gerekenler üzerinde duruldu. Toplantıda kurul üyeleri, yürütülen mücadeleyle ilgili tespit ve görüşlerini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ilettiler.  

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, halk sağlığının siyaset üstü bir mevzu olduğunu, atılması gereken tüm adımların ivedilikle atılması gerekliliğine dikkat çekerek böylesi dönemlerde dayanışma ve işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.  

Sağlık sisteminin çeşitli kademelerinde görev yapmış olan kurul üyelerinin ülkedeki sağlık sistemine ilişkin tecrübeleriyle Cumhurbaşkanı’na danışmanlık yapması ve korona virüs mücadelesine katkıda bulunmasının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, Sağlık Danışma Kurulu’nun yürütülen çalışmalara katkıda bulunacağını  belirtti.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Sağlık Eski Bakanları, Mustafa Arabacıoğlu, Gülsen Bozkurt, Filiz Besim, Eşref Vaiz ve eski Başhekimler Bülent Dizdarlı Ersan Berksel ile Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani yer aldı.

Tatar bilim insanlarının görüşlerini dinledi

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde bilim insanları ile buluşan Başbakan Tatar, alınan tedbirlerin virüsün yayılma hızı üzerindeki etkileri, yayılım hızı ve atılması gereken adımlar konusunda bilim insanlarının görüşlerini dinledi.

Bilim insanlarının dünyadaki gelişmeleri izlediğini ve ülke gerçeklerine uygun modellemeler geliştirmenin yanı sıra sürecin bilimsel gerçeklere dayalı olarak yönetilmesine ışık tutacak pek çok öneri hazırladığını belirten Başbakan Tatar, amacın gerek Bilim Kurulu gerekse kamu sağlık çalışanları ve örgütlerinin yetkililerinin katılımı ile oluşturulan Danışma Kurulu ile Özel Hastaneler Birliği, Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve üniversite hastanelerinden süreçle ilgili bilgiler almak ve Bakanlar Kurulu’na bu bilgiler ışığında yön vermek olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun ilk vakanın görüldüğü günden itibaren gereken adımları atmaya başladığını ve pek çok önlem aldığını ifade eden Başbakan Ersin Tatar, hükümetin bu konuda çok hassas hareket ettiğini ve alınan tedbirlerin de bilimle uyumlu ve sürdürülebilir temelde olmasına azami dikkat ettiklerini söyledi.

“Evden çıkmayın… Bir metre mesafeye herkes dikkat etsin”

Mecbur olmayan kimsenin evden çıkmaması gerektiğinin önemine yeniden dikkati çeken Tatar, kişisel koruma önlemlerine ve bir metre sosyal mesafeye herkesin dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tatar, “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çok büyük özveri ile çalışan kıymetli doktorlarımız ile sağlık çalışanlarımıza, sürece bilimsel katkı ve önerileri ile katkıda bulunan Bilim Kurulu üyelerine, Danışma kurulu üyelerine, özel sağlık çalışanları ve örgütlerinin yetkililerine, polis, itfaye, sivil savunma, belediye çalışanları ile bu zor zamanları geçirmek için görev başında olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık