AktüelGazedda'nın Gündemikktc’den bir ilk daha: Kendi ülkende oturma izniyle yaşama zorunluluğu getirildi!

Kıbrıs’ın kuzeyinde Karpasia (Karpaşa) köyüne geri dönen Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürk makamları tarafından idari sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 23, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs’ın kuzeyinde Karpasia (Karpaşa) köyüne geri dönen Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürk makamları tarafından idari sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre sıkıntının yakın zamanda kuzeye dönmeye karar veren insanlarla ilgili olduğu kaydedildi. Habere göre kuzeyde ikamet eden Kıbrıslırumlara “geçici oturma izni” verildiği ve bu iznin sadece bir ay için geçerli olduğu belirtildi. Ayrıca Kıbrıslıtürk makamlarının ikamet kartlarının onaylanmasını geciktirdiği belirtildi.

Fileleftheros haberinde Kıbrıslıtürk makamları tarafından verilen ikamet izninin geçerliliğini bir ayla sınırlayan tedbirin, Türk vatandaşları da dâhil olmak üzere kuzeydeki diğer tüm vatandaşlar için de geçerli olduğunu aktardı.

Gazete ayrıca Omorfo bölgesindeki köylerin Kıbrıs’ın güneyine yakınlığı ve aynı zamanda Türk ordusunun Maronit evlerini boşaltması nedeniyle geri dönen Maronitlerin daha fazla olduğunu yazdı. Gazeteye göre yaklaşık 140-150 Maronit Kormacit’e,  20-25 Kıbrıslırum ise Karpasia köyüne geri döndü.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..