AktüelGazedda'nın Gündemikktc’den bir ilk daha: Kendi ülkende oturma izniyle yaşama zorunluluğu getirildi!

Kıbrıs’ın kuzeyinde Karpasia (Karpaşa) köyüne geri dönen Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürk makamları tarafından idari sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 23, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs’ın kuzeyinde Karpasia (Karpaşa) köyüne geri dönen Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürk makamları tarafından idari sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre sıkıntının yakın zamanda kuzeye dönmeye karar veren insanlarla ilgili olduğu kaydedildi. Habere göre kuzeyde ikamet eden Kıbrıslırumlara “geçici oturma izni” verildiği ve bu iznin sadece bir ay için geçerli olduğu belirtildi. Ayrıca Kıbrıslıtürk makamlarının ikamet kartlarının onaylanmasını geciktirdiği belirtildi.

Fileleftheros haberinde Kıbrıslıtürk makamları tarafından verilen ikamet izninin geçerliliğini bir ayla sınırlayan tedbirin, Türk vatandaşları da dâhil olmak üzere kuzeydeki diğer tüm vatandaşlar için de geçerli olduğunu aktardı.

Gazete ayrıca Omorfo bölgesindeki köylerin Kıbrıs’ın güneyine yakınlığı ve aynı zamanda Türk ordusunun Maronit evlerini boşaltması nedeniyle geri dönen Maronitlerin daha fazla olduğunu yazdı. Gazeteye göre yaklaşık 140-150 Maronit Kormacit’e,  20-25 Kıbrıslırum ise Karpasia köyüne geri döndü.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft