AktüelEkonomi Politikkktc’de kölelik sürüyor: Aylardır maaş alamadılar!

İnşaat sektöründe çalışan 120 civarında işçi, aylardır maaş alamadıkları gerekçesiyle polise başvurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Asgari Ücret yaşamak için zaten yeterli bir ücret değilken, özellikle üçüncü dünya ülkelerinden gelen işçilerin kaçak çalıştırılıp ödenmemesi, kölelik sisteminin kktc’de halen sürdüğünü kanıtlar nitelikte…

Kıbrıs’ın kuzeyinde inşaat sektöründe çalışan 120’ye yakın işçi, aylardır maaş alamıyor. Omağ Developments’e ait inşaatta çalışan işçiler, bu sabah Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne gitti.

Halkın Sesi’nin haberine göre, işçiler, bugün sabah saatlerinde Kermiya bölgesinden yürüyerek Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikayete gitti.

Yaklaşık 120 civarında çoğunluğu Pakistan kökenli işçinin çalıştıkları yerde aylardır paralarını alamadıkları gerekçesiyle polise şikayete gittiği bildirildi.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgiye göre, bahsi geçen işçilerin Omağ Developments’e ait bir inşaatta, taşeron bir şirkete kayıtlı çalıştığı, işçilerin şirket tarafından “durdurulmak” istendiği ancak Sosyal Sigortalar’ın şikayet sonrasında durdurmaya müsaade etmediği de belirlendi.

Bahsi geçen inşaat, daha önce ölümlü iş cinayeti ile de gündeme gelmiş, yaşanan ölüm olayının ardından Zeki Çeler’in Çalışma Bakanlığı yaptığı dönemde, inşaata birden fazla kez denetim de gerçekleştirilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık