koronaviruskktc Pile’de faşizmi ilan etti!

Pile’de yaşayan Kıbrıslıtürklere, kuzeye geçişlerle ilgili muhtar tarafından bir bilgilendirme mesajı yollandı. Mesajda, kuzeye çalışmaya gidecek olan kişilerin cep telefonlarına GSM operatörleri aracılığı ile bir takip programının yüklenmesine karar verildiği ifade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 31, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Pile’de yaşayan Kıbrıslıtürklere, kuzeye geçişlerle ilgili muhtar tarafından bir bilgilendirme mesajı yollandı. Mesajda, kuzeye çalışmaya gidecek olan kişilerin cep telefonlarına GSM operatörleri aracılığı ile bir takip programının yüklenmesine karar verildiği ifade edildi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim, Pile’de faşizmi ilan etti. Pile Muhtarı, köyde yaşayan Kıbrıslıtürkleri yarın itibariyle başlayacak olan geçişlerle ilgili bilgilendirdi. Yapılan açıklamada, kuzeye çalışma maksadı ile gidecek olan kişilerin kendilerinin veya yaşadıkları ikametgah içerisinden herhangi birisinin güneye geçmeyeceğine veya Kıbrıslırumlar ile temas kurmayacağına dair bir taahhütte bulunacağı vereceği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Değerli Pileliler İyi Akşamlar

Bakanlar Kurulu tarafından daha önce yapılan açıklama gereği 01 Haziran itibarı ile Kuzey’e geçişler ile ilgili bir çalışma başlatılacağı duyurulmuştu.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili yetkili kılınmış ve bu bakanlığın talebi doğrultusunda Kuzeyde çalışan Pileliler ile ilgili bir çalışma yapmıştık. Yaptığımız çalışma ile ilgili Sağlık Bakanlığı Bünyesinde kurulan Kurul gönderdiğimiz listeleri bugün akşam saatlerinde değerlendirmeye almış ve bazı kararlar üretilmiştir. Bu alınan kararlar aşağıdaki gibidir.

Not! Bana müracaat eden bazı isimlerin geçişi uygun görülmediği için izin verilmemiştir. Bu isimleri yarın saat dokuzdan sonra sizlere duyuracağım

1- Kamu çalışanları ( Koop, TÜK ve KIB-TEK dahil) ile ilgili Bakanlar Kuruluna bir tavsiye kararı gönderilmesine karar verilmiştir. Bu karar HAZİRAN ayı boyunca Kamu Çalışanlarının İdari izinli sayılmalarına yönelik bir Bakanlar Kurulu kararının alınmasına yönelik olacaktır.

2-Özel Sektör Çalışanları ve kendi iş yerlerinde çalışanlar ile ilgili ise

a) İş Yerlerine ait isim ve telefon bilgilerinin bildirilmesine

” İş Yerleri ile Çalışma Bakanlığı Aracılığı ile temas kurulmasına yönelik bir çalışma yapılması için ihtiyaç duyulmuştur ”

b) Bu İş Yerlerinde Çalışan Personelin bir taahhütname imzalamaları gerektiğine.

” Bu taahhütname, kuzeye Çalışma maksadı ile gidecek olan kişilerin kendilerinin veya yaşadıkları ikametgah içerisinden herhangi birisinin Güney Kıbrıs’a gitmeyeceğine veya Rumlar ile temas kurulmayacağına dair bir taahhüt olacaktır.”

c) Kuzeye çalışmaya gidecek olan kişilerin cep telefonlarına GSM operatörleri aracılığı ile bir takip programının yüklenmesine karar verilmiştir.

Bundan başka özel durumları olanların çalışmasının yarın yapılmasına karar verilmiştir.

Kuzeye gidecek olanların PCR testi yapması zorunlu olacaktır. Bu testler ile ilgili yarın yer ve saati hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Not! Testlerin Yarın yapılma olasılığı vardır.

Ayrıca Özel Sektör Çalışanlarının bir an önce iş yerleri ile ilgili isim ve telefon numaralarını hazırlayıp yarın sabah saatlerinden itibaren WhatsApp üzerinden bana göndermenizdir.

Ayrıca Özel Sektör Çalışanlarının bir an önce işyerleri ile ilgili isim ve telefon numaralarını hazırlayıp yarın sabah saatlerinden itibaren WhatsApp üzerinden bana ulaştırmanızdır.

İyi Geceler

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..