AktüelMedya Odası“kktc makamlarını Türkiye nezdinde acilen harekete geçmeye çağırıyoruz”

Basın alanında örgütlü sendika ve örgütler, Diyalog TV'nin yayınlarının durdurulmasına tepki gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın alanında örgütlü sendika ve örgütler, Diyalog TV’nin yayınlarının durdurulmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, RTÜK’ün Diyalog TV’nin yayınlarının susturmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Açıklama şöyle:

Tam da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ve 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü arifesinde Kıbrıs Türk basını kabul edilemez yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır.

Kuzey Kıbrıs’taki yasal mevzuata göre ve buradaki kurumların verdiği lisans ve izinlerle yayınlarını sürdüren televizyon kanallarımızdan biri, Türkiye’deki bir makamın aldığı kararla fiilen susturulmak istenmektedir.

KKTC’nin mevcut siyasal durumu ve uluslararası statüsüzlüğü nedeniyle devlet televizyonu dahil Kıbrıs Türk TV’lerinin izleyicilere Türksat uydusu ile ulaştığı herkesin malumudur. Diğer yandan kktc’de radyo ve TV’lerle ilgili otorite Başbakanlık’a bağlı Yayın Yüksek Kurulu’dur (YYK). Radyo ve TV yayınları kktc meclisi tarafından çıkarılan yasalarla YYK tarafından denetlenmektedir.

Hal böyleyken, kktc’de lisanslı bir TV kanalı olan Diyalog TV’nin Türkiye Radyo TV Üst Kurulu (RTÜK) tarafından susturulmak istenmesi kabul edilebilir değildir.

Çok seslilik basın özgürlüğünde esastır. Farklı görüş ve yorumlara tahammül, uluslararası basın özgürlüğü metinlerinde ve mahkeme kararlarında defalarca yer almıştır.

RTÜK kararında, Diyalog TV’deki bir programda sarf edilen sözlerin ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret niteliği taşıdığı’ ve ‘Türkiye’nin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne zarar verdiği’ iddia edilmektedir.

Açıktır ki RTÜK, Türkiye’deki birçok TV, radyo ve şimdilerde internet yayınlarında olduğu gibi kendisini mahkeme yerine koymakta ve her farklı sesi kesmek istemektedir.

Öte yandan RTÜK, Diyalog TV’nin yayınlarını durdurma kararını hiç alakasız bir yasa maddesine dayandırmakta, kanalın ‘izinsiz ve lisanssız şekilde Türkiye aleyhinde yaptığı programlar nedeniyle yayın hizmetleri iletiminin durdurulduğunu’ belirtmektedir.

Bunun pratikteki anlamı, Diyalog TV’nin Türksat üzerinden yayın yapmasının engellenmesidir.

Yani RTÜK, bu kararı ile KKTC meclisinin yayıncılıkla ilgili çıkardığı yasaları da, buradaki YYK’yı da by-pass etmektedir.

Bu durumda söz konusu kurumları kuran ve yasaları çıkaran kktc makamlarının tepkisinin ne olacağı merak konusudur. Ayrıca KKTC hükümeti, Kıbrıs Türk TV’lerinin izleyiciye sağlıklı biçimde ulaşacağı alternatif ve güçlü mecraların oluşturulmasını da artık kesinlikle ve süratle gündemine almalıdır.

Kendisine özgü demokratik ve hoşgörülü ortamını titizlikle koruyan ve dünya basın özgürlüğü indeksinde Türkiye’den çok daha iyi bir konumda olan Kıbrıs Türk Toplumu’nun kurumlarına karşı yapılan bu saldırıyı kınarken, alınan kararın geri çekilmesi için kktc makamlarını Türkiye makamları nezdinde acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.

Hangi görüşü savunursa savunsun, medya kurumlarını ve basın emekçilerini susturmaya dönük hiçbir girişime sessiz kalmayacak, konuyu uluslararası örgütler ve resmi kuruluşlara taşıma dahil her türlü girişimi yapacağız.

Bu vesileyle herkesi Kıbrıs Türk Toplumu’nun hoşgörü kültürüne ve demokratik değerlerine saygı göstermeye davet ediyoruz.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği

Basın Emekçileri Sendikası

BAY-SEN

KTAMS

DEV-İŞ

Haber Kameramanları Derneği

KTSYD

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık