AktüelGazedda'nın Gündemikktc faşistlerine gün doğdu!

Dün Lokmacı geçiş kapısında Kıbrıs Cumhuriyeti polisinin eylemcilere orantısız güç uygulaması ve biber gazı kullanmasına, Kıbrıs’ın kuzeyindeki faşistlerden de tepki geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dün Lokmacı geçiş kapısında Kıbrıs Cumhuriyeti polisinin eylemcilere orantısız güç uygulaması ve biber gazı kullanmasına, Kıbrıs’ın kuzeyindeki faşistlerden de tepki geldi.

Lokmacı geçiş kapısının tek taraflı olarak geçişlere kapatılmasını protesto etmek isteyen göstericiler, Kıbrıs Cumhuriyeti polisi tarafından şiddete uğradı. Polis güçleri, eylemcilere biber gazı kullanarak birçok eylemci ve gazetecinin yaralanmasına neden oldu.

Konuyla ilgili olarak, Kıbrıs’ın kuzey yarısındaki faşistlere de gün doğdu. Daha önce Afrika gazetesinde meydana gelen faşist saldırıyla ilgili tek kelime söylemeyen, hatta saldırgan faşistleri yanlarına alarak boy boy fotoğraflar çeken siyasiler, saldırı Kıbrıs cumhuriyeti polis güçlerinden gelince; olayı eleştirmeden duramadı.

İktidara geldiği günden beri “ülke” adına hiçbir konuda açıklama yapmayı beceremeyen ve sürekli yurt dışına ziyaretler düzenleyen Başbakan Ersin Tatar barışçı bir gösteri yapan insanların üzerine biber gazı sıkmasının kabul edilebilecek bir davranış olmadığını vurgulayarak Anastasiadis yönetimini protesto etti.

Halbuki 2009 yılında Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş, Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası ile ilgili Cumhuriyet Meclis önünde yapılan eylemde, yine eylemcilere biber gazı kullanılmış, o dönem konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Yapılan eylemde, kktc tarihinde ilk kez biber gazı kullanılmış, 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık