AktüelEkonomi Politikkktc, dünyanın en sefil 4’üncü ülkesi

İktisat Bankası’nın haberine göre, kktc sefalette dünyanın en sefil 4’üncü ülkesi oldu. Sefalet endeksi, enflasyon ve işsizlik oranının toplamından oluşuyor.
Gazedda KıbrısMart 7, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İstatistik Kurumu verilerine göre, Tüketici Fiyatları Genel Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre %7,11 bir önceki yılın aynı ayına göre ise %64,30 yükseliş kaydetti. Döviz kurunun ithal mal fiyatları üzerinde yarattığı geçişkenlik de dikkate alınırsa, Şubat 2022’de kktc, dünyada en yüksek enflasyona sahip yedinci ülke oldu! 

Sefalette 4’üncü sırada

Öte yandan, İktisat Bankası’nın haberine göre, kktc sefalette ise dünyanın en sefil 4’üncü ülkesi oldu. Sefalet endeksi, enflasyon ve işsizlik oranının toplamından oluşuyor. İşsiz olan insanların bir de alım gücü düşüşüne (enflasyona) maruz kalması sefaletin arttığı anlamına geliyor. Son verilere göre, kktc dünyanın en sefil 4’üncü ülkesi oldu. Türkiye ise aynı listede 6’ncı sırada yer alıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık