AktüelKıbrıs SorunuPolitikaKızılyürek: “Zaman pes etmek değil, ortak mücadeleyi yükseltmek zamanıdır”

"Zaman pes etmek değil, ortak mücadeleyi yaratmak ve yükseltmek zamanıdır. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’ne aşağıdan, yani toplumların ve bireylerin ortak mücadelesiyle gidilebilir. ”
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Yunanlı Barış Aktivisti Panos Trigazis’in Yunanca olarak kaleme aldığı, “Lambrakis ve Kıbrıs: Ortak Barış Yürüyüşü” isimli kitabının tanıtımı 19 Eylül Perşembe akşamı Atina’da, Kıbrıs Evinde yapıldı. Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek’in seçim sürecinin de ele alındığı kitabın tanıtımında Yunanistan’ın eski Başbakanı ve eski Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu da hazır bulundu ve bir konuşma yaptı. Papandreu konuşmasında Niyazi Kızılyürek gibi bir barış sevdalısının Avrupa Parlamentosu’na seçilmesinin Kıbrıs için önemine vurgu yaparak, Kızılyürek’in kitaplarından çeşitli alıntılar yaptı. Papandreu’nun yanı sıra, Yunan parlamentosu eski başkanı ve eski Kültür Bakanı da konuştu.

Kızılyürek, Nobel Edebiyat ödülü sahibi Yorgos Seferis’in  “Anomalinin hükmettiği bir yerde her şey, her gün daha kötüye gider” sözlerine atıfta bulunarak, Kıbrıs’ın uzun yıllardan beri kapıldığı anomaliden çıkamadığını ve her gün her şeyin daha kötüye gittiğini vurguladı. Yıllardan beri barış için uğraşan barışseverlerin, Kıbrıs’ın bir türlü barışa kavuşamaması ve yaşanan başarısızlıklar karşısında melankoliye kapıldıklarını beliren Kızılyürek, “barış melankolisinden” sıyrılmanın tek yolunun Kıbrıslıların birlikte mücadele etmesi olduğunun altını çizdi.

“Kıbrıs’ta bir anomali vardır, etnik milliyetçiliklerin ve dış müdahalelerin  yarattığı bu anomaliyi aşmak maalesef mümkün olmadı. Yıllar içerisinde çeşitli yanılsamalara bel bağlandı. Kah Avrupa Birliği, kah Amerika Birleşik Devletleri kah Birleşmiş Milletlerden medet umuldu. Fakat hiçbir sonuç alınamadı. Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların artık kendi kaderlerini ellerine alıp ortak vatanları için birlikte mücadele verme zamanları gelmiştir. Başka çıkış yolu yoktur. Geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimleri, Kıbrıslıların ortak amaç uğruna birlikte mücadele vermeleri halinde güzel başarılara ulaşılabileceğini göstermiştir. Zaman pes etmek değil, ortak mücadeleyi yaratmak ve yükseltmek zamanıdır. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’ne aşağıdan, yani toplumların ve bireylerin ortak mücadelesiyle gidilebilir. ”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©