AktüelPolitikaKızılyürek Türkçe için harekete geçti

Bütün bunların ışığında, Türkçenin Avrupa resmi dilleri arasına katılmasını hızlandırmak için Komisyon’un ne gibi adımlar atmayı planladığını bildirirseniz memnun olurum.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 24, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek 13 Eylül 2019 tarihinde Avrupa Komisyonu’na gönderdiği yazılı soruda Avrupa Komisyonu’nun Türkçenin Avrupa Birliği’nin resmi dilleri arasına girmesi için Türkçenin Avrupa resmi dilleri arasına katılmasını hızlandırmak için Komisyon’un ne gibi adımlar atmayı planladığını sordu. 

Kızılyürek’in Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in  mektubuna gönderme yaparak Avrupa Komisyonu’na yönelttiği sorunun tam metni şu şekilde:   

‘Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, 17 Şubat 2016 tarihinde   Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’na Türkçenin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi dillerinden biri olduğunu vurguladı ve Avrupa Birliği’nin resmi dillerini düzenleyen TFEU’nun 342. maddesi gereğince Türkçenin de resmi Avrupa dilleri arasına alınmasını talep etti.

Şurası bir gerçektir ki, AB’nin Kıbrslı Türk yurttaşları, anadilleri olan Türkçenin de AB’nin resmi dilleri arasına katılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk defa Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların oylarıyla bir Kıbrıslı Türk AP üyesi seçildi. 

Bütün bunların ışığında, Türkçenin Avrupa resmi dilleri arasına katılmasını hızlandırmak için Komisyon’un ne gibi adımlar atmayı planladığını bildirirseniz memnun olurum.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık