AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaKızılyürek: “Kıbrıslıtürkler seçime katılmazsa ELAM milletvekili çıkartabilir”

Kızılyürek: “Seçime katılmayan insanlar genellikle militan insanlar değil, konuyu umursamayan ya da düş kırıklığı olan insanlar. Dolayısıyla seçime katılan ve militan ruhla çalışanlar milliyetçi oluyor ve bu nedenle katılımın düşük olması aşırı sağın gücünü artıyor. Kıbrıslıtürklerin bu açıdan da seçime katılması önemlidir. Siz katılmadığınız zaman ELAM Avrupa Parlamentosu’na milletvekili gönderebilir.” Avrupa Parlamentosu adayı Niyazi Kızılyürek gazetecilerle buluştu Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek bugün gazetecilerle bir araya gelerek adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 6, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kızılyürek: “Seçime katılmayan insanlar genellikle militan insanlar değil, konuyu umursamayan ya da düş kırıklığı olan insanlar. Dolayısıyla seçime katılan ve militan ruhla çalışanlar milliyetçi oluyor ve bu nedenle katılımın düşük olması aşırı sağın gücünü artıyor. Kıbrıslıtürklerin bu açıdan da seçime katılması önemlidir. Siz katılmadığınız zaman ELAM Avrupa Parlamentosu’na milletvekili gönderebilir.”

Avrupa Parlamentosu adayı Niyazi Kızılyürek gazetecilerle buluştu

Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek bugün gazetecilerle bir araya gelerek adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Basın-yayın temsilcilerinin yer aldığı, Gazeteciler Birliği’nde gerçekleştirilen toplantıda Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Kıbrıslı Türklerin seçimlerde nasıl oy kullanacağı ve seçime katılmanın önemi hakkında detaylı bilgiler verildi.  

Neden aday olduğu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kızılyürek, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis`in iktidarı Kıbrıslı Türklerle paylaşma konusunda isteksiz olduğunu, çözüm için seçilmiş liderlerin müzakere yapmalarını desteklediklerini ancak bu adaylıkla birlikte Kıbrıslıların tümü için yurttaşlar bazında, aşağıdan bir hamle yaptıklarını belirtti. Ortak bir mücadele alanı yarattıklarını ve Kıbrıslıların birlikte mücadele edebileceği bir alan açtıklarını ifade eden Kızılyürek, bu nedenle AKEL’in AKEL’li olmayan birini aday göstermesinin çok anlamlı olduğunu belirtti. Kızılyürek, bu ortak zemini yaratmalarının çok önemli olduğunu söyleyerek kampanyanın da iki dilli yürütüleceğini ve bunun bile tek başına çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Hayalindeki Kıbrıs ve Avrupa’nın federal temelli olduğunu kaydeden Kızılyürek, ‘biz’ dediği Kıbrıslı toplumların önünde yeni bir yol açıldığını vurguladı. 

AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK YÜKSELİYOR 

Avrupa’da yetişmiş biri olarak şimdiki Avrupa’nın çok farklı olduğunu, AB’nin bir barış projesi olarak kurulduğunu ancak son dönemlerde Avrupa’da yükselen aşırı sağın, milliyetçiliğin, ırkçılığın ve İslamafobinin korkutucu boyutlara ulaştığını ifade eden Kızılyürek, bir Avrupalı olarak bununla mücadelenin parçası olmak gerektiğini söyledi. Kızılyürek, “mesele ülkemizdeki milliyetçiliğin açtığı yararları sarıp, Avrupa’nın her türlü ırkçılıktan arınması için mücadele etmektir” dedi. 

AP SEÇİMLERİ ETNİK KİMLİĞE DAYALI BİR SEÇİM DEĞİL

‘Kıbrıslı Türkler Avrupa Parlamentosu üyelerini kendileri seçerler, bu hakkı talep ediyoruz, bu adaylık bunu gölgeliyor’ şeklinde yorumlar olduğunu belirten Kızılyürek, Kıbrıslı Türklerin değil ama Annan Planı’nda yer alan kurucu parça devlet olarak Kıbrıs Türk devletinin iki sandalyesi olduğunu ve o devlette yaşayan her etnik kökene sahip kişinin aday olabileceğini söyledi. “AP seçimleri etnik kökende yapılan bir seçim değil AB yurttaşlığı temelinde yapılan bir seçimdir. Bırakın Kıbrıs’tan aday olmayı altı ay yaşadığınız başka bir Avrupa ülkesinden de aday olabilirsiniz” diyen Kızılyürek, Avrupa kurumları arasında  yurttaşların seçip gönderdiği tek kurumun Avrupa Parlamentosu olduğunu bu nedenle de orada temsiliyetin çok önemli söyledi. Kızılyürek, “bu seçimlerde uygulanan yöntem etnik kimlik üzerinden değil anayasal yurttaşlık üzerindendir. Ve Kıbrıslı Türkler AB vatandaşlık haklarını sonuna kadar kullanmalıdır” dedi.  

KIBRISLI TÜRKLER NASIL OY KULLANACAK? 

Kıbrıslı Türklerin nasıl oy kullanacağı ile ilgili gelen soruyu yanıtlayan Niyazi Kızılyürek, bu konuya da açıklık getirerek gelinen son aşamayı aktardı. Şuan itibariyle toplam 105 bin 405 Kıbrıslı Türk’ün AB vatandaşı olduğunu, bunların 658’sinin güneyde ikamet ettiğini, diğer yandan kimliğini alırken doldurduğu formda ikamet yeri olarak Kıbrıs’ın kuzeyini gösteren 79 bin 679 seçmen olduğunu bunların hiçbir sorun olmadan, herhangi bir işlem yapmadan 26 Mayıs’ta kendisine yakın en sandığa gidip kimliğini gösterip oy kullanabileceğini aktaran Kızılyürek, 16 bin 966 Kıbrıslı Türk’ün ise kimlik alırken adresini güneyde gösterdiğini, gerçekten güneyde yaşayanlar için sorun olmadığını ancak kuzeyde yaşayanların yeni adreslerini bildirmeleri gerektiğini söyledi. 

KATILIM DÜŞÜK OLURSA ELAM’IN KAZANMA ŞANSI ARTAR

Kaç oyla seçilebileceği sorusu üzerine bunun katılım oranına bağlı olduğunu ifade eden Kızılyürek, 17 bin oyla geçen dönem seçilen olduğu gibi bir önceki seçimde 20 bin üzerinde oy aldığı halde parlamentoya giremeyen olduğunu söyledi. Bu nedenle katılımın yüksek olması gerektiği üzerinde duran Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu’nun halihazırda AB yurttaşlarının sandığa gitmesi için bir kampanya başlattığını vurguladı. Kızılyürek şöyle konuştu: 

“Seçime katılmayan insanlar genellikle militan insanlar değil, konuyu umursamayan ya da düş kırıklığı olan insanlar. Dolayısıyla seçime katılan ve militan ruhla çalışanlar milliyetçi oluyor ve bu nedenle katılımın düşük olması aşırı sağın gücünü artıyor. Kıbrıslı Türklerin bu açıdan da seçime katılması önemlidir. Siz katılmadığınız zaman ELAM Avrupa Parlamentosu’na milletvekili gönderebilir.” 

KIZILYÜREK’İN KAZANMASININ KIBRISLI TÜRKLERE NE KATKISI OLUR?

AKEL listesinden aday gösterilen Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’in kazanmasının Kıbrıslı Türklere ne gibi katkılar sağlayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Kızılyürek son olarak şunları söyledi: 

“Kıbrıslı Türkler artık AB vatandaşı olma özelliklerini çok daha aktif şekilde değerlendirmelidirler. Özellikle Kıbrıslı Türkler değerlendirmelidir çünkü izolasyonlar altında ve uluslararası arenada görünür değil. Böyle bir konumdayken aslında bir yanımız da AB yurttaşı ve bunu sonuna kadar kullanmalıyız. Sadece seyahat ve çocuklarımızın eğitimi için değil Avrupa kurumlarında da söz sahibi olmalıyız. Kıbrıs’ın kuzeyinin AB müktesebatına uyumu devam ediyor. AB’den bu konuda mali yardımlar geliyor ve bu yardımlar Kıbrıslı Türklerin yaşam kalitesini artırmak için yapılıyor. Sanayiden tarıma kadar bütün sektörlerimiz adına AB yardımlarından yararlanmak için sesimizi daha fazla duyurabiliriz. Ana dilimiz olan Türkçe’nin de konuşulacak olması çok önemli bir konu. Türkiye’nin AB ile ilişkisinin ortadan kaldırılması için bütün milliyetçiler birlikte yoğun bir kampanya yürütüyor. Oysa bizler için Türkiye’nin AB üyeliğinin devamı son derece önemlidir. Hatta bunun güçlenmesini sağlamak da çok önemlidir. Bunların hepsini konuşabileceğimiz bir zemin söz konusu olacak ve ben barış, federal Kıbrıs ve federal Avrupa için çalışmaya devam edeceğim”. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık