AktüelKıbrıs SorunuPolitikaKızılyürek: “Kıbrıs için endişeleniyorum…”

AP Parlamento üyesi, akademisyen Niyazi Kızılyürek, bugün Yenidüzen gazetesinde yayınlanan yazısında son haftalarda yaşanan doğal gaz gerginliği ile ilgili endişeli olduğunu ifade etti. Kızılyürek, “Kısacası ne bir tarafın diplomatik girişimleri (soft policy), ne de diğer tarafın kuvveti (hard policy), sonuç alıcı değildir. İki antagonist aktörün bir an önce bu tehlikeli oyuna son vermesi gerekiyor. Uzlaşmaya yönelmek için bundan daha ideal koşullar olamaz, çünkü kimsenin kimsenin bileğini bükemeyeceği bir denge söz konusudur. “Fakat gelin görün ki,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

AP Parlamento üyesi, akademisyen Niyazi Kızılyürek, bugün Yenidüzen gazetesinde yayınlanan yazısında son haftalarda yaşanan doğal gaz gerginliği ile ilgili endişeli olduğunu ifade etti.

Kızılyürek, “Kısacası ne bir tarafın diplomatik girişimleri (soft policy), ne de diğer tarafın kuvveti (hard policy), sonuç alıcı değildir. İki antagonist aktörün bir an önce bu tehlikeli oyuna son vermesi gerekiyor. Uzlaşmaya yönelmek için bundan daha ideal koşullar olamaz, çünkü kimsenin kimsenin bileğini bükemeyeceği bir denge söz konusudur. “Fakat gelin görün ki, ortada zihniyet sorunu var. Saplantılı milliyetçilerin dünyasında uzlaşma “ihanet” olarak görülüyor. Bu yüzden bunu başaracakları konusunda ciddi tereddütlerim var. Açıkçası, Kıbrıs için endişeleniyorum…” cümlelerini kullandı.

Bu kısır döngünün kırılması için Akıncı’nın üzerine görev düştüğünü de kaydeden Kızılyürek, Akıncı’nın “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinden taviz vermeden “etkin katılım” konusunda bazı açılımlar yapılabilir diye düşünüyorum. Yürütme, yargı ve yasama organlarında Kıbrıslı Türklerin katılımı olmadan karar alınması elbette mümkün değildir ama önemli önemsiz her federal kurumda bir olumlu oy talebi gözden geçirilebilir” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı için tıklayınız

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık