AktüelGazedda'nın GündemiKızılyürek: Bütün Avrupa, Bölünmüş Kıbrıs

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin yoğun ilgisi ve birçok sorusu ile karşılaşan Kızılyürek, etkinlik sonrası düzenlenen resepsiyona da katıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Belçika’nın Brugge şehrinde yer alan Avrupa Entegrasyonu çalışmalarının en prestijli kurumu Avrupa Koleji’nde (College of Europe) Master öğrencisi Tulâ Şemi tarafından düzenlenen Kıbrıs Gecesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasını ‘Bütün Avrupa, Bölünmüş Kıbrıs’ başlığı altında yapan Kızılyürek, Nazi toplama kampı Auschwitz’in kurtarılmasının 75’inci yıldönümü olduğunu hatırlattı.  Hannah Arendth’ın ‘Düşünceden uzaklık, insanlıktan da uzaklıktır’ sözünden alıntı yaparak konuşmasına başlayan Kızılyürek ekledi, ‘şeytana dönüşenler, düşünmeyen normal insanlardır’. 

Konuşmasının devamında Kıbrıs’ın nasıl bölündüğünü ve yakın tarihteki gelişmeleri anlatan Kızılyürek, önümüzdeki dönemde Kıbrıs’ı nelerin beklediğine de değindi. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda mesafeli davranmasını eleştiren Kızılyürek, Avrupa Birliği’nin bölünmüş üyesi Kıbrıs ile çok daha yakından ilgilenmesi, Kıbrıs sorununu sadece Birleşmiş Milletler’e bırakmaması gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin yoğun ilgisi ve birçok sorusu ile karşılaşan Kızılyürek, etkinlik sonrası düzenlenen resepsiyona da katıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık