AktüelGazedda'nın GündemiKızılyürek: Bu büyük hatayı düzeltmeleri için bütün AB kurumlarına çağrıda bulunuyorum

Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Türkçe’nin AB dili olmamasının Kıbrıslı Türklere karşı yapılan bir ayrımcılık olduğunu bir kez daha dile getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 18, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Türkçe’nin AB dili olmamasının Kıbrıslı Türklere karşı yapılan bir ayrımcılık olduğunu bir kez daha dile getirdi. Bu büyük hatayı düzeltmeleri için bütün AB Kurumlarına çağrıda bulunan Kızılyürek; ‘Türkçenin AB dili olmaması Kıbrıslı Türklere karşı bir ayrımcılık olduğu kadar, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi yönündeki çabalara da yardımcı olmamaktadır’ dedi.  

Azınlık dilleri ve dil çeşitliliği konusunda Avrupa Yurttaş İnisiyatifi çerçevesinde 1.3 milyon imza toplanarak Avrupa Parlamentosu Genel Kuruluna gelen ‘Azınlık güvenlik paketi’ni ve Avrupa Parlamentosu’nun bu konudaki karar tasarısını desteklediğini belirten Kızılyürek, bu vesileyle Türkçe’nin AB dili olması için tüm AB Kurumlarına çağrıda bulundu.  Kızılyürek’in Genel Kurul’da yaptığı konuşmaya buradan adresinden ulaşılabilir.  

Tartışma sırasında söz alan tüm Avrupa Parlamentosu Üyeleri anadillerinde konuşurken, Genel Kurula İngilizce hitap etmek zorunda kalan Kızılyürek, ‘Türkçenin bir AB üyesi ülkenin resmi dili olmasına rağmen, Türkçe konuşan bir Kıbrıslı olarak, Avrupa Parlamentosu’nda muhtemelen anadilinde konuşamayan tek Parlamenter benim.’ sözleri ile Türkçe’nin AB dili olmamasının Türkçe konuşan Kıbrıslılara yaptığı ayrımcılığı yeniden Avrupa Parlamentosu’nun gündemine taşıdı.

Avrupa Parlamentosu üyesi Kızılyürek Genel Kurul’da yaptığı ilk konuşmada bu sorunu Avrupa Parlamentosu’nun gündemine getirmiş hemen ardından da Avrupa Birliği Konseyi’ne ve Avrupa Komisyonu’na bu konuda ne yapmayı planlıyorsunuz soru önergelerini sunmuştu. 

Kızılyürek 10 Aralık İnsan Hakları gününde  ise 33 örgütün desteği ile bir basın toplantısı düzenlemiş ve Türkçe konuşan Avrupa Yurttaşlarına yapılan dil bazlı ayrımcılığa dikkat çekmiş ve Avrupa Parlamentosu’nda temsilcisi Derya Beyatlı tarafından Türkçe’nin AB dili olması için başlatılan imza kampanyasına tüm Kıbrıslı Türklerin imza atması çağrısında bulunmuştu. İmza kampanyasına destek online olarak aşağıdaki linkten verilebilir:

Home | PETI | Committees | European Parliament

The petitioner claims that the Turkish Cypriots in Cyprus are discriminated as European citizens. They are speaking Turkish, one of the official languages of the country, without it being an official language of the EU.

İmza Kampanyasına nasıl destek verileceğini anlatan video için bu linki kullanabilirsiniz

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..