AktüelEkonomi PolitikPolitikaKızılyürek: Birileri Kıbrıslı Türklerin görünür olmasını istemiyor!

Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek dün akşam Değirmenlik Spor Kulubü’nde, ‘Kıbrıs’ta Federal Çözüm ve Avrupa Birliği’ konulu panelde bölge halkıyla buluştu. Adaylığı ve seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Kızılyürek, Kıbrıslı Türklerden yüksek oranda seçime katılım beklediğini, iki tarafın statükocularının huzurunu kaçıran bu adaylığın, Federal Kıbrıs yolunda ortaklaşma yolu olduğunu ifade etti. Birilerinin Kıbrıslı Türklerin Avrupa’da görünür olmasını istemediğini ifade eden Kızılyürek konuşmasında adaylığının Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin menfaatine olmadığı görüşüne sahip kişilere...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 19, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek dün akşam Değirmenlik Spor Kulubü’nde, ‘Kıbrıs’ta Federal Çözüm ve Avrupa Birliği’ konulu panelde bölge halkıyla buluştu. Adaylığı ve seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Kızılyürek, Kıbrıslı Türklerden yüksek oranda seçime katılım beklediğini, iki tarafın statükocularının huzurunu kaçıran bu adaylığın, Federal Kıbrıs yolunda ortaklaşma yolu olduğunu ifade etti. Birilerinin Kıbrıslı Türklerin Avrupa’da görünür olmasını istemediğini ifade eden Kızılyürek konuşmasında adaylığının Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin menfaatine olmadığı görüşüne sahip kişilere yönelik ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bizim seçime katılmamızı Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin menfaatine aykırı görenler var. Bunun altını kazıdığınız zaman, neden bu kadar basit bir meseleyi bir ulusun varoluş meselesine getirdiklerine baktığınız zaman güneydeki mantaliteye benzer bir mantalite görürüz. ‘Mevcut statükodan mutluyuz, değişmesini istemiyoruz’. Adaylığımı Federal Kıbrıs yolunda atılmış bir adım olarak gördükleri için de buna karşılar. İki tarafın statükocularıyla karşı karşıyayız arkadaşlar. Bizleri belirsiz yolda mevcut statükonun içine hapsetmeye çalışıyorlar. Adaylığımın manası AP’ye Kıbrıslı bir Türk’ün gitmesi değil, federal barışa inanan, kalıcı barışa inanana federalist bir insanın iki toplumun desteğiyle AP’ye gitmesidir. Etnik köken üzerinden değil toplumları aşağıdan birleştirmektir bu adaylık ve statükoculara bir mesaj vermektir.”

 

AB YURTTAŞI OLDUĞUMUZU BİZE UNUTTURDULAR

Kızılyürek Kıbrıslı Türklerin hem Kıbrıs’ın bütününde hem de Avrupa içinde hak sahibi olduğunu vurguladı. Bu yurttaşların siyasal, ekonomik, kültürel hakları olduğu üzerinde duran Kızılyürek, Kıbrıslı Türkler bu haklardan yeteri kadar yararlanamadığını çünkü statükocuların Kıbrıslı Türklerin de AB yurttaşı olduğunu unutturduklarını kaydetti. “Kıbrıslı Türklerin Avrupa ile yakınlaşmasını istemiyorlar. 2004’ten beri AB yurttaşıyız, bir dizi hakka sahibiz” diyen Kızılyürek,  Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin çalışma dillerinden biri olması, gençlerin AB fonlarından yaralanarak ortak işleri çoğaltması, çevreyi ve kültürel mirası birlikte koruması, bilimsel çalışmaları ve gençlerin ortaklaşacağı şeyler yapacaklarını, dertlerinin bu ülkedeki insanları yakınlaştırmak olduğunu kaydetti. Kızılyürek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir yakınlaşma politikası sağlamak için çalışacağım. AP’ye seçim demek Avrupa yurttaşlarının seçimi demektir. AB yurttaşlar topluluğunun parçasıyız. Milyonlarca insanlarla birlikte daha iyi bir Avrupa için mücadele edeceğiz. AB’nin diğer yurttaşlarıyla yan yana geldiğimiz zaman emin olun çok daha görünür olacağız. İşte birileri tam da bunu istemiyor. İşte bu seçimler bunun için bize bir fırsat veriyor. Bu ortak bir mücadeledir. Bu yüzden her bir federalistin desteğini istiyorum. Mümkün olduğu kadar yoğun şekilde seçime katılım göstermeliyiz.”

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık