AktüelMedya OdasıKişmir: Aydın bireyler sindirilmeye ve hapsedilmeye çalışılıyor

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen) Başkanı Ali Kişmir, basın ve ifade özgürlüğü hiçe sayılarak hınç ve linç kampanyasıyla başlayan sürecin, şimdi tek taraflı mahkemelerde cezalandırmayla devam ettiğine dikkat çekti.
Gazedda KıbrısNisan 27, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen) Başkanı Ali Kişmir, basın ve ifade özgürlüğü hiçe sayılarak hınç ve linç kampanyasıyla başlayan sürecin, şimdi tek taraflı mahkemelerde cezalandırmayla devam ettiğine dikkat çekti.

Sendika adına yazılı açıklama yapan Kişmir, Afrika Gazetesi’ne karşı 22 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen saldırılar sonrasında, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin Lefkoşa Ceza Mahkemesi’nde gazete yazarları Şener Levent ve Ali Osman Tabak aleyhindeki davaların sonucunda, Levent ve Tabak’ın beraat etmesinin ardından, Şener Levent aleyhine aynı konudan Ankara’da açılan davada 1 yıl hapis cezası verildiğini ve davanın 9 bin TL’lik maddi para cezasına çevrildiğini öğrendiklerini belirtti.

Kişmir, “Bir gazetecinin en doğal hakkı olan eleştiri hakkını kullandığı ve görüşlerini belirtmesi neticesinde, basın ve ifade özgürlüğü hiçe sayılarak hınç ve linç kampanyasıyla başlayan süreç, şimdi tek taraflı mahkemelerde cezalandırmayla devam etmektedir. Aydın bireylerin, gerici ve baskıcı düşünceler karşısında saldığı korku, mahkemeler vasıtasıyla sindirilmeye ve hapsedilmeye çalışılmaktadır” dedi.

“Üzerimizde oynanan oyunlar bizleri korkutmadığı gibi aksine güçlendirdiriyor”

Şener Levent’in aleyhinde verilen cezanın, sadece Levent’e değil, hepimize verilmek istenen bir ceza olduğunu vurgulayan Kişmir, hiçbir dayanağı olmayan ve KKTC’de bağımsız mahkemelerce görüşülmüş ve beraat kararı alınmış, sonrasında TC mahkemelerinde yeniden görülen dava neticesinde, verilen kararı kınadıklarını ve tanımadıklarını tüm kamuoyuna ilan ettiklerini belirtti.

Kişmir, “Son olarak, üzerimizde oynanan oyunların, baskıların, aydınlarımıza uygulanan ülkeye giriş yasaklarının ve müdahalelerin bizleri korkutmadığını, aksine daha da güçlendirdiğini vurgulamak isteriz”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık