AktüelİnsanYaşamKırmızı şarap, bira, çikolata erken ölüm riskini azaltıyor

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi tarafından 16 yıl boyunca 70 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, içerisinde çikolata, kırmızı şarap ve bira gibi anti-inflamatuar yiyecekler olan bir beslenmenin daha uzun bir yaşam süresi vaat ettiğini öne sürüyor. İnflamasyon; tahriş, yaralanma veya infeksiyona karşı vücudun tepkisi anlamına gelen tıbbi terim. Bulaşıcı bir organizmaya (bakteriler veya virüsler gibi), antijene (vücuttaki yabancı bir madde) veya doku yaralanmasına karşı vücudun normal koruyucu tepkisi bu şekilde oluyor. İnflamasyon genellikle iyileşmeyi tetiklemeye yardımcı bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 19, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi tarafından 16 yıl boyunca 70 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, içerisinde çikolata, kırmızı şarap ve bira gibi anti-inflamatuar yiyecekler olan bir beslenmenin daha uzun bir yaşam süresi vaat ettiğini öne sürüyor.

İnflamasyon; tahriş, yaralanma veya infeksiyona karşı vücudun tepkisi anlamına gelen tıbbi terim. Bulaşıcı bir organizmaya (bakteriler veya virüsler gibi), antijene (vücuttaki yabancı bir madde) veya doku yaralanmasına karşı vücudun normal koruyucu tepkisi bu şekilde oluyor. İnflamasyon genellikle iyileşmeyi tetiklemeye yardımcı bir süreçtir ama doğru zamanda durdurulmaz veya kontrol altına alınmazsa hasara neden olmakta.

Araştırma, inflamasyonu engelleyecek yani anti-inflamatuar bir beslenme için destek olacak bazı gıdaları ise şöyle listelemiş*:

  • Günde 500 gr taze meyve ve sebze,
  • Günde 3 bardaktan az çay veya kahve,
  • Günde 80 gramdan az tam tahıllı ekmek,
  • Günde 50 gramdan az peynir,
  • Günde 1 yemek kaşığından az zeytinyağı,
  • Günde 50 gramdan az kabuklu kuruyemiş, 
  • Günde 20 gramdan az çikolata (koyu olması öneriliyor)
  • Haftada 2 ile 7 kadeh arası kırmızı şarap
  • Haftada 2 ile 14 bardak bira

Buna karşın bazı gıdalar ise fazla tüketildiğinde inflamasyona yol açabiliyor. Araştırma özellikle günlük 10 gramdan fazla işlenmiş kırmızı et, 50 gramdan fazla kırmızı et, patates cipsi ve gazlı içeceklerden kaçınılmasını tavsiye ediyor.

KAYNAK:

https://www.yesilist.com/kirmizi-sarap-bira-cikolata-anti-inflamatuar-beslenme-erken-olum-riskini-azaltiyor/

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık