AktüelKıbrıs SorunuKiprianu: “Tahriklerine karşı koymanın tek yolu müzakerelerin yeniden başlaması”

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2019
Djumba Hotel & Cafe

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Türkiye’nin tahrikleri hakkında açıklama yaptı. Açıklamada müzakerelerin yende başlamasının önemie dikkat çekerek, “Şimdi yapılması gerekenin de, Kıbrıs’ın MEB’inde Türkiye’nin tahriklerine son verilmesi ön şartıyla,1. Türk tarafından da olumlu yanıt olduğu takdirde mümkün olan en kısa süre içerisinde anlaşmaya varma hedefiyle diyaloğa başlamaya hazır olunduğunun beyan edilmesi, Doğal kaynaklar ve bunlardan elde edilecek gelirlerin paylaşımı hakkında Hristofyas-Talat görüş birliğinin teyit edilmesi” ifadelerini kullandı.

İşte açıklamanın tam metni

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu basına yaptığı açıklamada Türkiye’nin tahrik edici hareketlerini yoğunlaştıracağının açıkça görüldüğüne işaret ederek, ortaya çıkan duruma nasıl karşı koyulabileceğinin çok ciddi bir şekilde düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

Kiprianu, Türkiye’nin tahriklerine son vermesi kaydıyla müzakerelerin derhal yeniden başlamasına hazır olunduğu gösterilmediği takdirde Türkiye’nin saldırganlığına karşı koyabilmenin çok zor olduğunu ve AKEL’in önerisini Ulusal Konsey’de Cumhurbaşkanı’na sunduğunu söyledi. Geçmişte süregiden çıkmazlarda benzer durumların yaşandığını ve Türkiye’nin yeni oldubittilere yol açma hareketlerinde bulunduğunu hatırlatan Kiprianu, bugün de bunun olduğunu söyledi.

DİSİ’nin AKEL’e ait olmayan görüşlere sanki AKEL’e aitmiş gibi cevap vererek AKEL’e iftira atmaya çalıştığını belirten Kiprianu “AKEL yurtsever bir parti olduğunu, Kıbrıs ve Kıbrıs halkının çıkarını her şeyin üzerinde tuttuğunu, DİSİ gibi boş sözler ve sloganlarla değil, pratikte kanıtlamıştır” dedi. Kiprianu, Türkiye’nin tahriklerine karşı koymanın tek yolunun bir yandan Türkiye’nin tahriklerine son verilip, diğer yandan Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu kaydetti.

2010’da Türkiye’nin benzer biçimlerde tehditlerde bulunarak Kıbrıs’ın MEB’ine gemiler getirdiğini hatırlatan Andros Kiprianu, o dönemde uluslararası toplumun tepki gösterdiğini ve bunun ana nedeninin de müzakere masasında Kıbrıs sorununun çözümü yönünde iradenin varlığı olduğunu ifade etti.

Bu nedenle şimdi yapılması gerekenin de, Kıbrıs’ın MEB’inde Türkiye’nin tahriklerine son verilmesi ön şartıyla,

1. Türk tarafından da olumlu yanıt olduğu takdirde mümkün olan en kısa süre içerisinde anlaşmaya varma hedefiyle diyaloğa başlamaya hazır olunduğunun beyan edilmesi,
2. Doğal kaynaklar ve bunlardan elde edilecek gelirlerin paylaşımı hakkında Hristofyas-Talat görüş birliğinin teyit edilmesi

olduğunu dile getiren Kiprianu, sadece bu şekilde uluslararası toplumun harekete geçerek Türkiye’nin bu tahrik edici tutumunu durdurması için gerekli nüfuzu uygulayacağını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©