AktüelKıbrıs SorunuPolitikaKiprianu: “Siyasi eşitlik olmazsa olmazdır”

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ve AP Milletvekili Kızılyürek Basın Toplantısı Düzenledi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu AKEL Genel Merkezi’nde Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek’le birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında gerek AKEL’in, gerekse Kızılyürek’in ortak vatan ve Kıbrıs halkı nezdinde üstlendikleri sorumluluğun tamamen bilincinde olduklarını söyledi. Kiprianu “bu işbirliğinin başarısı için çalışma istek ve iradesine sahibiz ve bunun yurdumuzun ve Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk-Maronit-Ermeni-Latin, halkımızın tarihi ve geleceği açısından adımlar atacak gerçekten tarihi bir olay olmasını istiyoruz” dedi. Kiprianu gazetecilerin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 30, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ve AP Milletvekili Kızılyürek Basın Toplantısı Düzenledi

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu AKEL Genel Merkezi’nde Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek’le birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında gerek AKEL’in, gerekse Kızılyürek’in ortak vatan ve Kıbrıs halkı nezdinde üstlendikleri sorumluluğun tamamen bilincinde olduklarını söyledi.

Kiprianu “bu işbirliğinin başarısı için çalışma istek ve iradesine sahibiz ve bunun yurdumuzun ve Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk-Maronit-Ermeni-Latin, halkımızın tarihi ve geleceği açısından adımlar atacak gerçekten tarihi bir olay olmasını istiyoruz” dedi.

Kiprianu gazetecilerin sorularına yanıtında seçimler öncesinde de belirttiği gibi, Niyazi Kızılyürek’in adaylığının Kıbrıslıtürk toplumu adına toplumsal bir adaylık olmadığını tekrarladı. Kiprianu “Niyazi, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıdır, bu anlamıyla aynı zamanda AB yurttaşıdır. Bu seçimlere hem seçmen, hem aday olarak katılma hakkı vardı ve seçimlere Kıbrıslıtürk toplumunun temsilcisi olarak değil, bu vasfıyla katıldı” dedi.

Andros Kiprianu, bu adaylıkla AKEL’in göndermek istediği mesajın Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak vatanları için aynı sevgiye, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve barış içerisinde bir arada yaşama yönünde ortak siyasal hedeflere sahip olmalarının işbirliği yapabilmeleri için yeterli olduğunu söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Niyazi Kızılyürek’in seçilmesinin siyasi eşitliğe ihtiyaç olmadığının kanıtı olduğunu iddia edenlere böylesi yaklaşımların gerçeklik dışı olduğunu söyleyerek yanıt verdi ve “siyasi eşitlik Kıbrıs sorununun çözümünden sonra uygulanacaktır ve bu olmazsa olmazdır” diye ekledi. Niyazi’nin seçilmesinin Kıbrıs sorununun çözüm modelini teşkil edemeyeceğini de kaydetti.

Zorlu Töre’nin AKEL’i hedef alan sözlerine ilişkin de bu sözlerin taksim yanlısı bir aşırı sağcıdan geldiğini, bu kişinin federasyon çözümünü hiçbir zaman kabul etmediğini belirten Kiprianu, AKEL’in Kıbrıslıtürk toplumunu asimile etmeyi arzuladığına dair Zorlu’nun iddiasına da AKEL’in hedefinin bu olmadığını ve Kızılyürek’le işbirliğinin de Kıbrıslıtürk toplumunun altını oymadığını söyleyerek yanıt verdi.

Kiprianu, AKEL’in siyasi bir risk aldığını ve AKEL seçmenlerinin çoğunluğunun bu çabayı kucaklamış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu çaba başarılı olduğu takdirde pek çoklarının bravo diyeceğini ve iki toplumu ayıran duvarları yıkmaya yönelik çabada büyük bir adımı teşkil edeceğini söyleyen Kiprianu, ancak bu çaba başarısız olduğu takdirde pek çoklarının bunu yermekte acele edeceğini bildiklerinden dolayı bu adımın başarılı olması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’dan sonra konuşan AP Milletvekili Niyazi Kızıyürek bu ortak çabanın başarıya ulaşması için Kıbrıslırumlara ve Kıbrıslıtürklere sunduğu bu fırsattan dolayı AKEL’e teşekkür etti. Kızılyürek seçim kampanyası boyunca pek çok kuşku ve şüpheye de karşı koymak zorunda kaldığını kaydederek, kimilerinin AP seçimlerini ulusal seçimlerle karıştırdığını söyledi. Kızılyürek, Kıbrıs’tan Avrupa Parlamentosu’na altı temsilcinin gittiğini ve Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürklerin, Ermenilerin, Maronitlerin ve Latinlerin, Kıbrıs’ta yaşayan AB yurttaşlarının da içinde yer aldığı tüm AB yurttaşlarının çıkarlarını savunmak için orada olacaklarını ifade etti.

Niyazi Kızılyürek federal çözümle birlikte Kıbrıs’ın altı sandalyesinden dördünün Kıbrısrum oluşturucu devletine, ikisinin Kıbrıstürk oluşturucu devletine verileceğini söyledikten sonra bunun etnik temelde olmayacağını kaydetti ve nasıl Yannis Varufakis Almanya’da aday olduysa, Kıbrıstürk oluşturucu devletinin iki sandalyesinden biri için de Girne’de yaşayacak bir Kıbrıslırumun aday olabileceğini vurguladı.

AKEL ile tam işbirliği ve konsensüs içerisinde olacağına işaret eden Niyazi Kızılyürek, bu girişimin ne kadar tarihsel olacağının kendilerine ve yapmayı istediklerini başarmak için ne kadar sıkı çalışacaklarına bağlı olduğunu ekledi. Kızılyürek, iki toplumun yakınlaşmasına yardımcı olmak için de çalışacağını, nitekim Avrupa Birliği’nin de bizden bunu istediğini söyleyerek, Avrupa’da yaşayan halkların AB tecrübesinin de Kıbrıs açısından çok yararlı olduğunu belirtti.

Kendisinin ne sadece Kıbrıslırumların, ne de sadece Kıbrıslıtürklerin oylarıyla seçilmeyi istediğini söyleyen Kızılyürek, AP seçimlerinin Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak çabası açısından bir fırsat sunduğunu söyledi. Niyazi Kızılyürek, Kıbrıslıtürklerin AP seçimine katılmalarına karşı olan bir düzenin adanın kuzeyindeki varlığına işaret ederek Kıbrıslıtürklerin seçimlere katılmaya teşvik edilmelerinin hiç de kolay bir iş olmadığını kaydetti.

AP Milletvekili Kızılyürek, AKEL ile bu ortak çabanın tek hedefinin Kıbrıs için en iyi olanı yapmak olduğunu ve bu yönde yoğun çalışmayı hedeflediğini söyledi.

AB’nin Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin bir soruya yanıtında Kızılyürek, Türkiye’nin Kıbrıs karşısındaki yükümlülüklerinin de içinde yer aldığı başta Kopenhag kriterleri olmak üzere Türkiye’de AB kriterlerine hiç uyulmadığının açıkça görüldüğünü söyledi. Kızılyürek “Bu, Türkiye’nin AB süreci ve Türkiye-AB ilişkilerinde büyük bir problemdir” diye ekledi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek, Türkiye’nin siyasal kriterleri yerine getirmekte ciddi sorunlarının olduğunu ancak bir ülkenin Hristiyan olmadığı için AB dışında tutulması amacıyla kültürel ve dini farklılıkları öne çıkaran aşırı sağcı ve muhafazakâr görüşlere de karşı olduğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık