AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerKiprianu: “Maceracı Denemelere Kalkışmak Telafisi Olmayacak Zararlara Yol Açar”

Federasyon Çözümünü Terk Edip Maceracı Denemelere Kalkışmak Telafisi Olmayacak Zararlara Yol Açar AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Hükümet Sözcüsü’ne verdiği cevapta Kıbrıs sorununda devam eden çıkmazın ana sorumluluğunun Türkiye’de ve yıllarca öne sürdüğü mantık dışı taleplerde olduğunu AKEL’in defalarca vurguladığını ancak aynı zamanda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in son zamanlarda ortaya koyduğu tutumların Türkiye’nin işini sadece zorlaştırmamakla kalmayıp, bilakis kolaylaştırdığını ve en kötüsü de Kıbrıs sorununda anlaşmanın başarılması olasılığını uzaklaştırdığını söylediğini belirtti. ...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 24, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Federasyon Çözümünü Terk Edip Maceracı Denemelere Kalkışmak Telafisi Olmayacak Zararlara Yol Açar

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Hükümet Sözcüsü’ne verdiği cevapta Kıbrıs sorununda devam eden çıkmazın ana sorumluluğunun Türkiye’de ve yıllarca öne sürdüğü mantık dışı taleplerde olduğunu AKEL’in defalarca vurguladığını ancak aynı zamanda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in son zamanlarda ortaya koyduğu tutumların Türkiye’nin işini sadece zorlaştırmamakla kalmayıp, bilakis kolaylaştırdığını ve en kötüsü de Kıbrıs sorununda anlaşmanın başarılması olasılığını uzaklaştırdığını söylediğini belirtti. 

Crans Montana’da Sayın Anastasiadis’in önünde ya Türkiye’ye BM Genel Sekreteri’nin tezlerini kabul ettirme ve anlaşmaya varılması, ya da Türkiye’nin bunu kabul etmemesi durumunda teşhir olması fırsatı varken, Cumhurbaşkanı’nın ne birini ne öbürünü başaramadığına işaret eden Kiprianu, Crans Montana’dan tam 15 ay sonra bugün Sn. Anastasiadis’in çıkıp müzakerelerin yeniden başlaması için ön çalışma yapılmasının gerektiği saptamasında bulunması üzerine, bu “ön hazırlığın yapılması gerektiğini Cumhurbaşkanı 15 aydır bilmiyor muydu?” diyerek, neden Guterres’le görüşmesine birkaç gün kalaya kadar beklediğini sordu. 

Andros Kiprianu, Sn. Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması açısından bu buluşmanın ne kadar önemli ve belirleyici olduğunu bilmesine rağmen, bu geçen büyük zaman süresi boyunca hiçbir şey yapmadığını söyledi.  “Gereken ön çalışmayı yapmasında ona kim engel oldu?” diye soran Kiprianu, Sn. Anastasiadis’in yapılmasını istediklerinin zaten BM Genel Sekreteri tarafından talep edildiğini dile getirdi. Gutteres’in bugüne kadar varılan bütün görüş birliklerinin geçerli olduğunu ve çözümün uygulanmasına ilişkin gayri resmi belgenin de kabul edilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan AKEL Genel Sekreteri, meselelerin özüne ilişkin olarak Kıbrısrum tarafının tezlerini kuvvetlendiren tezlerin BM Genel Sekreteri’nce ortaya koyulduğuna işaret ederek, bu durumda Türkiye’nin ya doğal veya normal devlete götüren taleplere uymak zorunda kalacağını, ya da teşhir olacağını ifade etti. 

Resmi olarak dile getirilmese de yaratılmaya çalışılan atmosferle kimilerinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümünün terk edilip başka bir çözüm aranmasını düşündüklerinin altını çizen Kiprianu, bu tür maceracı denemelerin Kıbrıs ve Kıbrıs halkı açısından telafisi olmayacak zararlara yol açacağını vurguladı. 

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “AKEL bugün dediklerini üç yıl önce de, dört yıl önce de söylüyordu. O zamanlar Sn. Anastasiadis AKEL’in yurtsever bir parti olduğunu söylüyordu. Bugünse bizi Kıbrıslıtürklerin uzlaşmazlığını güçlendirmekle suçluyor” diyerek yorumu halkımıza bıraktı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık