AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuManşetMüzakerelerPolitikaKiprianu: “Kıbrıslıtürklerin Hiçbir Sözü Olmayacak’ Sananlar Gerçeklikten Uzaktır”

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Siyasi Eşitliği ‘Kıbrıslırumlar Karar Verecek Ve Kıbrıslıtürklerin Hiçbir Sözü Olmayacak’ Sananlar Gerçeklikten Uzaktır

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Ulusal Konsey’in toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda özlü müzakerelerin yeniden başlamasının oldukça zor göründüğünü belirterek Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e doğru yönde inisiyatifler üstlenmesi çağrısında bulundu.

Ekolokoglar ve Yurttaşlar İşbirliği Hareketi’nin Başkanı Yorgos Perdikis’le anlaşmadığı konu hakkındaki bir soruya yanıtında da Kiprianu, Sn. Akıncı’nın varılan görüş birliklerinden uzaklaştığı yönünde Sn. Perdikis’in dile getirdiği görüşle hemfikir olmadığını söyledi. Böylesi yaklaşımlarla hiçbir yere varılamayacağını ifade eden Andros Kiprianu, “ister iki devlet, ister konfederasyon, ister üniter devlet yönünde olsun üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevenin terk edilmesine kalkışıldığında gidilecek yer taksim, iki devlet olacaktır” dedi.

Kiprianu, federasyon çözümü için görüşmeler yapılırken, bu çözümün üniter devlet unsurlarını içermesinin talep edilemeyeceğini ve bunun hiç kimse tarafından kabul edilemeyeceğini vurguladı.

AKEL Genel Sekreteri iki toplumun siyasi eşitliğine ilişkin bir soru üzerine bunun 1992’den beridir üzerinde anlaşmaya varılmış olan bir konu olduğu ve nitekim o dönemde BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin raporunda da yer aldığı yanıtını verdi. İki toplumun siyasi eşitliğini önce AKEL’in kabul ettiğini, ardından diğer siyasi partiler tarafından kabul edildiğini ekledi. Andros Kiprianu, siyasi eşitliğin Kıbrıslırumların karar vermesi ve Kıbrıslıtürklerin önemli meselelerde hiçbir sözünün olmaması anlamına geldiğini sananların gerçeklikten uzak olduğunu kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©