AktüelKıbrıs SorunuPolitikaKiprianu: Çavuşoğlu’nun tezleri kabul edilemez

Kiprianu: "İki Lideri Tarihi Sorumluluklarını Üstlenmeye Çağırıyoruz"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Berlin buluşması öncesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kabul edilemez açıklamaları hakkında yaptığı açıklamada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Türkiye’nin duruşunun ne olduğunu ve müzakerelere tekrar gitmeyi hangi koşullarla kabul edeceğini Çavuşoğlu’nun net bir biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

Çavuşoğlu’nun ortaya koyduğu tezlerin kabul edilemez olduğunu belirten Kiprianu, bu tezlerin özlü müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik her çabayı özünde dinamitleyen tezler olduğunu ifade etti. 

Andros Kiprianu “bizim görüşümüze göre, (Çavuşoğlu’nun) talep ettikleri BM Genel Sekreteri’nin çerçevesinde çok tatmin edici bir şekilde karşılanıyor. Sn. Guterres çerçevesinde siyasi eşitlik hakkında konuşuyor, ülkenin yönetimine Kıbrıslıtürk toplumunun etkin katılımı hakkında konuşuyor ve her yerde değil ama bir pozitif oyun olacağını net bir biçimde ortaya koyuyor. Eğer Türkiye BM Genel Sekreteri’nin çerçevesiyle hemfikir değilse, bunu açıkça söylemeli ve müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabada ortaya çıkacak sorunların sorumluluğunu üstlenmeli” dedi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “biz bir kez daha Sn. Akıncı ve Sn. Anastasiadis’e sesleniyoruz ve onlara Kıbrıslı olduklarını, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının tümünün çıkarlarına nasıl daha iyi hizmet edileceğinin onların düşünce ve kararlarını belirlemesi gerektiğini söylüyoruz. Onları tarihi sorumluluklarını üstlenmeye ve referans şartlarında sonuca varılması için işbirliği yapma niyetiyle Berlin’e gitmeye çağırıyoruz. Eğer Türkiye engel koymaya devam ederse o zaman ortaya çıkacak olumsuz gelişmelerin sorumluluğunu da üstlenecektir” diye ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık