AktüelDünya“Kimliğimi açıkça yaşadığım için temel haklarımın elimden alınmasını kabul etmiyorum”

TC ​Kredi ve Yurtlar Kurumu, Ankara’da Onur Yürüyüşü’nde işkenceyle gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti, tıp öğrencisi İlay’ın geri ödemeli kredisini kesti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ankara’da 29 Haziran’da Kuğulu Park’ta gerçekleşen Onur Yürüyüşü’nde işkenceyle gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti İlay, ​Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) geri ödemeli kredisinin kesildiğini söyledi.

İlay bursunun kesildiğini sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Yıllar sonra tekrar Ankara’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde yasal yürüyüş hakkımı kullanmama rağmen işkenceyle gözaltına alınmam yetmezmiş gibi geri ödemeli aldığım KYK kredim de bu ay itibariyle kesildi.

“LGBTİ+ kimliğimle açıkça yaşadığım için devlet beni en temel haklarımdan mahrum bırakmakla cezalandırıyor. Ben ailesinden farklı bir şehirde okuyan bir tıp fakültesi öğrencisiyim.

“Zaten çoğu ihtiyacımı karşılamaya yetmeyen ve mezun olduktan sonra geri ödeyeceğim bu ufacık krediyi de kestikten sonra devlet nasıl geçinmemi bekliyor? Sadece kimliğimi açıkça yaşadığım için temel haklarımın elimden alınmasını kabul etmiyorum. Bu sebeple herkesi dayanışmaya çağırıyorum.”

​Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2019’da da Ankara Emniyeti’nin yazısı üzerine ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık