AktüelEkonomi PolitikKıbrıs’tan AB’ye acil yardım çağrısı

Kıbrıs Cumhuriyeti, düzensiz göçmenlerin geçişindeki artış nedeniyle diğer AB ülkelerinden destek istedi. Ülke yönetimi, AB üyesi ülkelerin Kıbrıs'tan göçmen almasını talep ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği üyesi (AB) Kıbrıs Cumhuriyeti, düzensiz göçle ilgili sorunların çözümü için diğer AB üyelerinden acil destek bekliyor. Rum İçişleri Bakanı Nikos Nouris devlet radyosunda yaptığı açıklamada sadece Ekim ile Kasım ayları arasında Kıbrıs’a 4 bin düzensiz göçmenin giriş yaptığını belirterek, AB üyesi ülkelerin Kıbrıs’taki kapasitesinin üzerinde göçmen barındıran kamplardan göçmen alması gerektiğini söyledi.

Dayanışma çağrısı

İçişleri Bakanı Nouris, bu yılın başından bu yana 12 bin düzensiz göçmenin Ada’nın kuzeyinden güneyine geçtiğini söyledi. Kaçakçıların 300 ila 500 euro karşılığında göçmenleri Kıbrıs’ın kuzeyinden güneyine geçirdiğini ifade eden Bakan, AB üyesi ülkeleri Kıbrıs ile dayanışma içinde olmaya çağırdı. Nouris, “Papa Françesko son Kıbrıs ziyaretinde dayanışmanın ne anlama geldiğini gösterdi” dedi. Vatikan, Papa’nın Aralık başındaki ziyaretinin  ardından Kıbrıs’a sığınan 50 göçmene kapılarını açmıştı.

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın verilerine göre, nüfus büyüklüğü baz alındığında AB içinde en fazla iltica başvurusu Kıbrıs’ta yapılıyor. Kıbrıs düzensiz göçü engellemek için, Kuzey ile Güney arasındaki sınıra 11 kilometre uzunluğunda dikenli tel çekmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık