AktüelKıbrıs’taki Türk droneları ticari uçuşları tehlikeye atıyor

Bir uçuş güvenliği grubu Salı günü yaptığı uyarıda, bölünmüş Kıbrıs'ın kuzeyindeki insansız hava üssünün doğu Akdeniz adası çevresindeki hava sahasını geçen binlerce ticari uçuş için güvenlik risklerini artırabileceği uyarısında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir uçuş güvenliği grubu Salı günü yaptığı uyarıda, bölünmüş Kıbrıs’ın kuzeyindeki insansız hava üssünün doğu Akdeniz adası çevresindeki hava sahasını geçen binlerce ticari uçuş için güvenlik risklerini artırabileceği uyarısında bulundu.

Washington merkezli Uluslararası Uçuş Güvenliği Vakfı’na bağlı bir sivil toplum kuruluşu olan FSF-Med, Geçitkale’deki Türk hava üssünün planlı olarak modernize edilmesinin, Türkiye ile Kıbrıs’taki havacılık otoriteleri arasında yıllardır uçuş güvenliğini tehlikeye atmış bir iletişim ve koordinasyon sorununu daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

Associated Press’in edindiği istihbarat raporunda, Geçitkale üssünün hem silahlı hem de silahsız Bayraktar TV2 uçağı, gözetleme uçağı, eğitim uçağı ve ileri savaş uçaklarına ev sahipliği yapacak şekilde genişletileceği öne sürülüyor.

Uluslararası Hava Hattı Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA), yakın tarihli bir Avrupa Birliği Hava Güvenliği Ajansı (EASA) araştırmasında, bu tür çelişkili talimatların sivil jetlere yönelik potansiyel sonuçlarının bölgede faaliyet gösteren “uçaklar için uçuş güvenliğine zarar verebileceğini” belirtti. Aynı çalışmada 2019 yılında Lefkoşa Hava Trafik Kontrol ekibi tarafından kontrol edilen hava sahasında meydana gelen 166 “olay” olduğunu kaydetti. Aynı çalışma, 2016-18 yılları arasında sırasıyla 276, 260 ve 254 “olay” olduğunu gösterdi.

FSF-MED, uluslararası ve Avrupa havacılık güvenliği organlarına, insansız hava üssünün yarattığı ilave risklerle ilgili endişelerini dile getirmeleri için baskı yapacağını ve onlardan Türkiye’yi uluslararası hava güvenliği kurallarına uymaya zorlamalarını isteyeceğini söyledi.

Örgüt, “FSF-MED, kaza durumunda sorumluluğun yalnızca uluslararası kurallara aykırı olan Türkiye’ye değil, ülkeyi ihlallerini durdurmaya zorlayabilecek ancak bunu yapmayanlara da yük getireceğini vurgulayacak” dedi.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık