AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs’taki beş dini lider ortak açıklamada bulundu

Kıbrıs’taki beş Dini Lider ortak bir açıklamada bulunarak şunları dile getirdi:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’taki beş Dini Lider ortak bir açıklamada bulunarak şunları dile getirdi:

İsveç Büyükelçiliği himayesinde Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu’nu oluşturan Kıbrıs’taki Rum Ortodoks, Müslüman, Ermeni Ortodoks, Maronit ve Latin Katolik beş ana inanç topluluğunun Kıbrıs’ta insan hakları ve barış için bir araya gelip bu konuya kendini adamış dini liderleri olarak, dün gece Limasol`deki Köprülü Camii’ne yapılan vandallığı tek yürek tek ses kınıyoruz.

Geçtiğimiz gün Köprülü Cami`nin kutsal binalarına molotof kokteylleri atıldığını ve dış duvarın İslam ve göçmen karşıtı ırkçı grafitilerle tahrip edildiğini öğrenmekten müteessiriz.

Kutsal ibadet yerlerine yapılan her türlü vandallığı ve saygısızlığı kategorik olarak kınıyoruz. Bu tür şiddet eylemleri ve İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık eylemlerini görmekten dehşete düşüyoruz.

Kıbrıs’ın korumak için gayret gösterdiğimiz çok-kültürlü özelliğine zarar vermeye çalışan her türlü eyleme karşı duruyoruz. Hiçbir nefret eylemi, sevginin gücü önünde engel oluşturamaz. Bize göre ibadet yerleri barış kültürü, bağışlayıcılık ve uzlaşının beslendiği ve geliştiği kutsal mekanlardır.

Son dört yıldır, Limasol`un Ayios Antonios mahallesindeki Köprülü Cami, Kıbrıs Müftülüğü’nü, mevcut sorumlu kişileri ve yöre halkının din özgürlüğüne yönelik derneğini de içeren, ilgili tüm paydaşların iyi ve saygılı işbirliğinin olumlu örneklerinden biri olagelmiştir. Bu nedenle, bu tür eylemler sadece dini cemaatlere değil, aynı zamanda toplumsal kabulü, insan haklarını ve din özgürlüğünü ilerletmek için birlikte çalışan herkese yönelik bir saygısızlıktır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık