AktüelEkolojiKıbrıs’taki Akdeniz Foku sayısı 21’e yükseldi

Bölgenin ender türlerinden biri
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ayia Napa’da, 2 Akdeniz Foku’nun (Monachus monachus) dünyaya geldiği aktarıldı.

Filelefteros Gazetesi’nin “Aynı mağarada farklı annelerden” başlıklı haberinde, Kıbrıs’ta son zamanlarda ilk kez görülen bu olayın, bölgenin ender türlerinden biri olan Akdeniz Foku’nun Kıbrıs’ta korunması için son derece önemli olduğu belirtilirken, bu nadir türün 2 yeni doğanla birlikte toplam birey sayısının 21’e yükseldiği vurgulandı.

2 doğumun da geçmişte adada ve özellikle gelişmiş bir turizm bölgesi olan Ayia Napa bulunan aynı deniz mağarasında gerçekleşmiş olmasının çok önemli olduğu belirtilen haberde, doğumların, Kıbrıs’taki türlerin korunması için olduğu kadar, ülkemizdeki doğa koruma ve yönetim programının etkinliği açısından da son derece önemli bir olay olduğu hatırlatıldı.

kaynak: rik

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık