AktüelPolitikaKıbrıs’ta ilk kez iki toplumlu LGBTİ+ festivali gerçekleştirildi

Festival, iki örgütün yakın işbirliğini vurgulamak, ilişkilerini daha da güçlendirmek, aynı zamanda LGBTİ+'ların insan haklarının ve adadaki sosyal eşitliklerin geliştirilmesi ve korunmasında sürdürülen mücadeleyi birleştirmek için tasarlandı
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

5 Ekim Cumartesi günü, ilk iki toplumlu LGBTİ+ festivali, Accept – LGBTİ Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından düzenlendi. “Renklerimizle Birleştik” adlı festival, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Sivil Alan tarafından yürütülen ‘Açık Kapı Sivil Toplum Festivali’nin bir parçası olarak gerçekleşti.

Festival, iki örgütün yakın işbirliğini vurgulamak, ilişkilerini daha da güçlendirmek, aynı zamanda LGBTİ+’ların insan haklarının ve adadaki sosyal eşitliklerin geliştirilmesi ve korunmasında sürdürülen mücadeleyi birleştirmek için tasarlandı. İki dernek, sürdürülebilir bir savunuculuk sağlamak için ortak anlaşma metni imzalarken kesişimselliği, güveni, anlayışı, eşitliği, adaleti ve dostluğu ortak değerleri olarak belirledi.

Accept LGBTİ Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği, bu iki toplumlu birlik sayesinde, iki toplumun işbirliğini, karşılıklı anlayışı ve bir arada yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi ve bir örnek olmayı umuyor.

Festivali gerçekleştirirken amaç, iki organizasyon arasındaki bağları artırmak ve güçlendirmek, her iki taraftan da LGBTİ+ topluluğundaki ve dost kişileri bir araya getirmek, iki örgüt arasındaki gelecek işbirliklerini ve eylemlerini LGBTİ+’lara ve dostlarına aktarmak ve her iki taraftan da üyelere fikirlerini ifade edebilmek ve olası endişelerini paylaşmak adına fırsat vermekti.

Festival, insanların işbirliği çerçevesinde gelecekteki eylemler için fikir, öneri ve beklentilerini paylaşabilecekleri bir atölye çalışmasıyla başladı. Daha sonra, iki kuruluşun temsilcileri tarafından LGBTİ+ konuları, var olan ihtiyaçlar ve gelecekteki işbirliği ve eylem planlaması hakkında bir konuşma yapıldı. “Açık Mikrofon” sayesinde, LGBTİ+lar, LGBTİ+ dostu kişiler konuşma, şarkı söyleme ya da fikir paylaşma şansına sahip oldular. Ardından da müzik grupları / sanatçılar ve dj’ler tarafından bir müzik programı yapıldı.

Festival boyunca katılımcılar, gelecekte ortak etkinliklerde kullanmak üzere boyama etkinliğinden bez pankart hazırladılar, ortak hareketin dönüm noktalarından oluşan bir zaman çizelgesi oluşturdular ve elbette dans etme ve bolca eğlenme fırsatı buldular. Festival, sembolik olarak iki örgütün birlikteliğini temsil eden ateş performansı ile son buldu.

Accept-LGBTİ Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği, festivalin uygulanmasına ve yürütülmesine katkıda bulunan tüm sanatçılara ve gönüllülere: Vangelis Getto, Evagoras Bek, İvan Zverev, Dj-Jojo (Georgia Charalambous), sesten sorumlu arkadaşlara ve festivale renkli ve yetenekli dokunuşlarını veren Vasso Agarokleous’a teşekkür eder. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık