AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs’ta Erdoğan bir kez daha kazandı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu dün akşam sonuçlandı. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık bir şekilde desteklediği Ersin Tatar seçimi kazanarak kktc’nin 5’inci Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 19, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu dün akşam sonuçlandı. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık bir şekilde desteklediği Ersin Tatar seçimi kazanarak kktc’nin 5’inci Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin yoğun müdahalesi gölgesinde geçen Cumhurbaşkanlığı  seçimi tamamlandı. Erdoğan’ın desteklediği Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar seçimi, oyların yüzde 51.69’unu alarak kazandı.

Tatar’dan Türkiyeli yetkililere teşekkür

Seçimin tamamlanmasının ardından Sarayönü’ndeki UBP Lefkoşa Binası’ndan halka seslenen Ersin Tatar, kktc’nin yanında olan, destek olan Türkiye ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a da teşekkürlerini sundu.

Ersin Tatar, “Bizler vefalı insanlar olarak, Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda yaşam mücadelesi verirken, her zaman yanımızda olan, bizimle birlikte olan, evlat yollayıp, şehitler veren TC’ye teşekkürü borç biliriz” dedi.

“Seçim malzemesi yapmak için TC’ye dil uzatanları reddediyoruz, kınıyoruz” şeklinde konuşan Ersin Tatar, gerilimin geride kaldığını, bundan sonra çalışma, birlik ve beraberlik KKTC’nin ileri nasıl taşınacağının düşünülmesi, bunun için çalışılması gerektiğini kaydetti.

Akıncı siyaseti bıraktı

Bu gecenin 45 yıllık siyasi yaşamının sonu olduğunu belirten Mustafa Akıncı, neden bu göreve yeniden talip olduğunu daha önce anlattığını kaydetti ve “Ama olmadı, halkımızın  sonuçta çok değişik etkenler altında vardığı bir sonuç söz konusundur, bu sonucu kabullenmeliyiz ve hayırlı olmasını dilememiz gerekiyor, ben da bunu yapıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, halka da Tatar’a da sonucun hayırlı olmasını diledi ve Cumhurbaşkanlığı görevinde Tatar’a üstün başarılar diledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..