AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs’ta 6,4 şiddetinde deprem meydana geldi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve AFAD, sabaha karşı saat 03.10’da meydana gelen depremin şiddetini 6,4 olarak duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 11, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve AFAD, sabaha karşı saat 03.10’da meydana gelen depremin şiddetini 6,4 olarak duyurdu. Amerikan Jeoloji Araştırmaları Merkezi ise depremin şiddetini 6,6 olarak duyurdu. Kıbrıs’ın kuzeyindeki Meteoroloji Dairesi ise şiddeti 6.2 olarak duyurdu.

Kıbrıs’ın batısında  Baf açığında meydana gelen deprem, adanın büyük bölümünden ve Türkiye’nin bazı bölgelerinden de hissedildi. Geçen hafta da Antalya-Kıbrıs arasında 5,1 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, sarsıntı adanın bazı bölümlerinde hissedilmişti.

“Şimdiye kadar deprem kaynaklı bina hasarı ihbarı almadık”

Sivil Savunma Teşkilatı, bugün saat 03.07’de meydana gelen deprem sonucunda herhangi bir bina hasarına dair henüz bir ihbar almadıklarını açıkladı.

Sivil Savunma Teşkilat Koordinatörü Levent Arıkoğlu, TAK muhabirine verdiği bilgide, sabah saatlerinde depremin hissedilmesiyle birlikte Lefke bölgesinde panik yaşandığı ve birçok üniversiteli öğrencinin kaldıkları binalardan dışarı çıktığını ve içeriye girmeye çekindiklerini kaydetti.

Arıkoğlu, bölgelerle iletişim halinde olduklarını ve incelemelere devam edildiğini de ekledi.

Lefke Belediyesi’ne de gelen bir ihbar yok

Lefke Belediyesi Temizlik ve İdari İşler Sorumlusu Turgay Ufuk da, TAK muhabirine verdiği bilgide, az sayıda Lefke bölgesi vatandaşının sosyal medya paylaşımlarında binalarda hafif çatlaklar oluştuğunu gördüklerini ancak uzmanlardan alınan görüşler doğrultusunda bu çatlakların ciddi bir hasar olmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Ufuk, deprem kaynaklı bina hasarına ilişkin belediyeye herhangi bir ihbar gelmediğini de söyledi.

Meteoroloji Dairesi, bugün saat 3.07’de yaşanan depremi 6.2 olarak duyurdu

Meteoroloji Dairesi, bugün saat 3.07’de, Daire’ye bağlı Alevkaya Deprem İstasyonu’ndan yaklaşık 147 kilometre uzaklıkta, 6.2 şiddetinde deprem kaydedildiğini duyurdu.

Daire’den yayımlanan deprem raporunda, söz konusu deprem “şiddetli” olarak derecelendirilirken, yapılan ilk değerlendirme sonucunda depremin merkez üssünün 35.09 kuzey ve 31.92 doğu koordinatlarında, yaklaşık 8.7 km derinlikte, Kıbrıs’ın kuzeybatısında (deniz) olduğu kaydedildi.

Bölge ülkelerinde de hissedildi

Kıbrıs’taki deprem, Akdeniz’e kıyısı olan komşu ülkelerde de hissedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık