AktüelBilimKıbrıslıtürklerin ve Kıbrıslırumların Kökenleri Aynı Genetik Havuzdan Geliyor

Yapılan yeni bir DNA araştırmasına göre Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin aynı genetik havuzdan geldikleri ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlarına göre sadece son yüzyıllarda yani Osmanlının Kıbrıs’ı işgali sonrası bazı farklılaşmalar görülmeye başlandı. Filelefteros gazetesinin bugünkü haberine göre Kıbrıs Nevroloji ve Genetik Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği yeni nüfus genetik araştırması bu sonucu verdi. Araştırma grubu son iki yıl içerisinde adanın tüm coğrafi bölgelerinden herhangi bir akrabalık bağı olmayan 344 Kıbrıslırum erkekten ve 1974 sonrası adaya taşınan nüfustan olmayan 380 Kıbrıslıtürk...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 22, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yapılan yeni bir DNA araştırmasına göre Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin aynı genetik havuzdan geldikleri ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlarına göre sadece son yüzyıllarda yani Osmanlının Kıbrıs’ı işgali sonrası bazı farklılaşmalar görülmeye başlandı.

Filelefteros gazetesinin bugünkü haberine göre Kıbrıs Nevroloji ve Genetik Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği yeni nüfus genetik araştırması bu sonucu verdi.

Araştırma grubu son iki yıl içerisinde adanın tüm coğrafi bölgelerinden herhangi bir akrabalık bağı olmayan 344 Kıbrıslırum erkekten ve 1974 sonrası adaya taşınan nüfustan olmayan 380 Kıbrıslıtürk erkekten DNA örneği aldı.

Araştırmaya göre iki toplumun nüfusunun %7-8’i Y kromozomundan yakın akraba konumunda.

Bilimsel verilere göre Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin kökenleri aynı nüfus olarak görülecek boyutta aynı genetik havuzdan geliyor.

Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin Lübnan ve İtalya’nın Kalavrias bölgesi ile genetik akraba olduğu da görüldü.

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0179474

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık