AktüelGazedda'nın Gündemi“Kıbrıslıtürklere kimin ambargo uyduladığı bir kez daha ortaya çıktı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Kıbrıslıtürk öğrencileri, GCSE ve A Level sınav sonuçları ile Türkiye’deki üniversitelere kabul etmekten vazgeçtiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Kıbrıslıtürk öğrencileri, GCSE ve A Level sınav sonuçları ile Türkiye’deki üniversitelere kabul etmekten vazgeçtiğini söyledi.

Yazılı açıklama yapan Elcil, adanın kuzeyinde kolonicilik sürecinin hızla devam ettiğini, siyasi rehine olduğunun farkında olmayanların gündemini ise ‘seçimler’ meşgul ederken, Türkiye yönetiminin uyguladığı ambargoya bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

Elcil, “Yarışmacı sınavlarla çocuklarımızı ezen kolej sisteminin hedeflediği GCSE ve A Level sınav sonuçları, Türkiye’deki üniversiteler tarafından üniversite giriş kriteri olmaktan çıkarıldı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ile birlikte İngiltere’de eğitim almanın maddi olarak imkansız hale gelmesinden sonra YÖK, Kıbrıslı Türk öğrencileri, GCSE ve A Level sınav sonuçları ile Türkiye’deki üniversitelere kabul etmekten vazgeçmiştir” dedi.

“Kıbrıslıtürklere kimin ambargo uyduladığı bir kez daha ortaya çıktı”

Eğitim Bakanı’nın Ankara’ya yaptığı son ziyarette, sorunu çözmek için yaptığı girişimlerden de sonuç alınamamasıyla, Kıbrısltürklere kimin ambargo uyguladığının bir kez daha ortaya çıktığını belirten Elcil,  Türk Lirası kullanımının yarattığı fakirleşmenin ve ekonomik yıkımın yanında, Türkiye’nin eğitim ambargosunun Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varlığına yönelik açık bir tehdit olduğunu vurguladı.

Elcil, “Her fırsatta Kıbrıs Türk toplumunun haklarının korunmasından bahseden, sıradan vatandaşların güneydeki ibadet yerlerine yaptığı saygısızlığı, savaş çıkarmak için bahane olarak gören Türkiye yöneticilerinin ve onlara biat eden yerel işbirlikçilerin, Kıbrıslıtürklere yönelik Türkiye’nin eğitim ambargosu uygulamalarına nasıl bir açıklama getireceklerini merakla beklemekteyiz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık