AktüelKıbrıs Sorunu“Kıbrıslıtürk toplumu yok oluşa sürükleniyor”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünün; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin siyasi eşit ortağı Kıbrıslıtürk toplumunu yok oluşa sürüklediğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 4, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünün; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin siyasi eşit ortağı Kıbrıslıtürk toplumunu yok oluşa sürüklediğini söyledi.

Gökçebel yazılı açıklamasında, federasyon görüşmeleri ile, BM’nin tescil ettiği gerçek çözüm modeli ve parametrelerin oluşturulduğunu belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmalarına aykırı olmayan, Türkiye’nin de bugüne kadar Kıbrıs’ta kalmasını sağlayan Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmaları olduğunun bazı çevrelerce sürekli ortaya konulduğunu ifade eden Gökçebel, buna karşın Kıbrıslıtürk toplumunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarını teslim etmeye zorlandığını kaydetti.

Gökçebel, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bugün tamamen Rum Cumhuriyeti konumuna getiren yanlışın Türk tarafı politikaları olduğunu da belirtti.

Gökçebel, 50 yıldır Kıbrıslıtürk tarafının politikalarını yürüten Türkiye ve ülkedeki hükümetlerin, Kıbrıslıtürk tarafını dışlayan politikalar uyguladıklarını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs politikasını eleştiren Gökçebel, Kıbrıslıtürk toplumunun er ya da geç siyasi, eşit haklarını kabul ettirebileceği zeminin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş antlaşmalarında var olduğunu belirtti.

Gökçebel, şöyle  devam etti:

 “Bunu ortaya koyacak yegane yol, bu zemini zorlayacak olan ve bugüne kadar uluslararası hukuka, BM kayıtlarına giren federasyon üzerinde varılan antlaşmalardır. Bu zeminden kaçmak Kıbrıs Türk toplumunun son Cumhurbaşkanlğı seçimlerinde yaşadığı açık müdahale ile iradesinin gasp edildiği gibi, son yapılan referandumda ortaya konan % 65 federasyon iradesinin de gaspı anlamı taşımaktadır. Kıbrıs Türk toplumu siyasi eşitliğini tescil ettirmek istiyor. Nüfus, baskı, ve taktiklerle teslim etmek istemiyor. Kıbrıs Türk toplumunu yok sayanlar, İnönü Meydanı’ndaki ‘Ne Yama, Ne Rehin Olmayacağız’ sesine kulak vermek zorundadır. Egemenlikten, eşitlikten anlaşılması gereken sadece budur.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık