AktüelPolitikaKıbrıslırumların Yüzde 57’si Hrisostomos’un İstifasını İstiyor

IMR/Lefkoşa Üniversitesi tarafından Simerini gazetesi hesabına yapılan kilise konulu bir ankete göre, 10 kişiden yalnızca 3’ünün Başpiskopos Hrisostomos’un işinden memnun olduğu ve Kıbrıslırumların yüzde 57’sinin ise beş yılık görev süresini aşmasından ötürü, Hrisostomos’un istifasını istediği haber verildi. Gazete “Kilise’nin Denetlenmesini İstiyorlar” başlıklı haberinde, Kıbrıslırumların kilisenin bazı meselelerde faaliyet gösterme şeklinden memnun olmadıklarını ve Kıbrıslırumların yüzde 88’inin Kilise ekonomisinin denetime tabi tutulması gerektiğini düşündüğünü yazdı. Gazete, yüzde 82’lik bir oranın ise, Kilise’nin ekonomik durumunu, kamuoyunun bilgisine açması...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

IMR/Lefkoşa Üniversitesi tarafından Simerini gazetesi hesabına yapılan kilise konulu bir ankete göre, 10 kişiden yalnızca 3’ünün Başpiskopos Hrisostomos’un işinden memnun olduğu ve Kıbrıslırumların yüzde 57’sinin ise beş yılık görev süresini aşmasından ötürü, Hrisostomos’un istifasını istediği haber verildi.

Gazete “Kilise’nin Denetlenmesini İstiyorlar” başlıklı haberinde, Kıbrıslırumların kilisenin bazı meselelerde faaliyet gösterme şeklinden memnun olmadıklarını ve Kıbrıslırumların yüzde 88’inin Kilise ekonomisinin denetime tabi tutulması gerektiğini düşündüğünü yazdı.

Gazete, yüzde 82’lik bir oranın ise, Kilise’nin ekonomik durumunu, kamuoyunun bilgisine açması gerektiğini düşündüğünü iletti.

10 kişiden 7’sinin kendisini kiliseye yakın hissetmesine rağmen, kiliseye düzenli olarak gidenlerin sayısının az olduğunu yazan gazete, Kıbrıslırumların çoğunluğunun kiliseyi sosyal yükümlülükleri için ziyaret etmekte olduğunu belirtti.

Ankete katılanların yüzde 86’sının, Din derslerinin okullarda öğretilme şekliyle hem fikir olmadıklarını da kaydeden gazete, Kilise’nin sosyal meselelerle ilgili görüş belirtmesi gerektiğine inananların oranının ise yüzde 70 olduğunu ve bunu Kıbrıs sorununun izlediğini ifade etti.

Gazete, katılımcıların yüzde 33’ünün, neden kendilerini kiliseye yakın hissetmedikleri sorusuna “duyulan skandallar” yanıtını verdiğini yazarken, yüzde 24’ünün “belirli bir nedeni yok” dediğini, yüzde 13’ünün ise “kilisenin muhafazakâr karakterini” sebep gösterdiğini ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık