AktüelYüzleşmeKıbrıslırumlar Göç Etmek Zorunda Kalan Kıbrıslıtürklerle Vedalaşıyor | Video

-yolun açık olsun, bizi unutma… -yolun açık olsun… Kıbrıs’ta 1974 yazında yaşanan faşist darbe ve Türkiye’nin işgalinden bir kaç ay sonra adadaki durum hızlı bir şekilde değişti. Göçmenler, yerinden edilen insanlar, ölüler, kaybolan insanlar ve geleceğinin ne olacağını bilmeyen yaralı bir ada. 1993 yılında Panikos Hrisanthu ve Niyazi Kızılyürek, yurdumuzun ikiye bölünmesinden 19 yıl sonra, iki toplum arasındaki iletişimin neredeyse imkansız olduğu bir dönemde, Kıbrıslıların hikayeleri anlatan bir belgesel yaptılar. “Duvarımız” adlı belgeselin en güçlü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 20, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

-yolun açık olsun, bizi unutma…

-yolun açık olsun…

Kıbrıs’ta 1974 yazında yaşanan faşist darbe ve Türkiye’nin işgalinden bir kaç ay sonra adadaki durum hızlı bir şekilde değişti. Göçmenler, yerinden edilen insanlar, ölüler, kaybolan insanlar ve geleceğinin ne olacağını bilmeyen yaralı bir ada.

1993 yılında Panikos Hrisanthu ve Niyazi Kızılyürek, yurdumuzun ikiye bölünmesinden 19 yıl sonra, iki toplum arasındaki iletişimin neredeyse imkansız olduğu bir dönemde, Kıbrıslıların hikayeleri anlatan bir belgesel yaptılar.

“Duvarımız” adlı belgeselin en güçlü bölümlerinden biri, Kıbrıslıtürkler’in adanın kuzeyine göç etmek zorunda kaldıkları 1975 yılında Kıbrıslırumlar’la vedalaştıkları anları gösteren alıntıdır.

Yıllarca bir arada yaşayan, birlikte ağlayan ve gülen insanlar artık birbirilerini bir daha ne zaman göreceklerini bilmeden ayrılmak zorunda kaldılar.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık