AktüelTemasKıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öğretmenlerden ortak açıklama

"Demokrasi, adalet, karşılıklı kabul ve uzlaşma değerlerinin yaygınlaşması için çok çalışacağız"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öğretmen sendikaları 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü nedeniyle ortak açıklama yayınladı.

KHA’ya göre açıklamada “Bugün basit bir kutlama günü değil, ortak anlayış, saygı, işbirliği, ortak mücadele ve mesleğimizin iyileşmesi ama aynı zamanda ortak vatanımız olan bölünmüş Kıbrıs için, barışçıl, adil ve yaşayabilir bir çözüm için çabaların başarılması günüdür” denildi. 

Bildiride örgütler tüm eğitimcilere 5 Ekim 2021 günü saat 12.00’de sınıflarında bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaları ve çocuklara tüm dünyada milyonlarca insan üzerinde salgının etkilerini hatırlatmaları çağrısı yapılarak şöyle denildi: “Bu yıl, 5 Ekim ayrıca salgın sırasında hayatını kaybedenleri onurlandırma günüdür. Bu özel günde, Education International tüm örgütlere ve üyelerine meslektaşları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaları çağrısı yapıyor”.

Bildirgede ayrıca salgının sağlık krizi dışında ciddi soysal ve ekonomik etkiler doğurduğu vurgulandı. “Eğitim, salgın döneminde en çok etkilenen alanlardan biri oldu. Öğretmenlerimiz okulların kapanmasından doğan etkilerin azaltılması için çok yoğun çalıştılar. Yeterli alt yapılar ve araçlar ve eğitim erzakı olmadan çocukları uzaktan eğitmeye çalıştılar. Bu yıl, salgın tehlikesine rağmen, sorunları en azına indirmek ve görevlerini tamamen yerine getirebilmek amacıyla öğretmenlerin ve örgütlerin katkısıyla yakından eğitim yeniden başladı” denildi.

Açıklamada “Biz Kıbrıs Öğretmenler Sendikal Örgütleri, Education International (EI) ve Avrupa Eğitim Komisyonu Sendikaları (ETUCE) üyeleri olarak zorlukların aşılmasında ve öğretmenlerin haklarının iyileştirilmesinde ortak mücadelenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Öğretmen Örgütleri Sendikaları üyeleriyle dayanışmamızı ifade etmekten onur duyuyoruz” ifadelerine yer veridi.

Ortak açıklamada karşılıklı saygı ve anlayışla sendikalar arasındaki işbirliğini artırmak için “var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” denilerek “demokrasi, adalet, karşılıklı kabul ve uzlaşma değerlerinin yaygınlaşması için çok çalışacağız” vurgusunda bulunuldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık