AktüelDünyaKıbrıslırum IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle hapse atıldı

Londra'daki bir mahkeme, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) propaganda videolarını internet üzerinden dağıtmasından dolayı Kıbrıs asıllı Stephan Aristeidou'yu iki yıl hapis cezasına çarptırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 4, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Londra’daki bir mahkeme, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) propaganda videolarını internet üzerinden dağıtmasından dolayı Kıbrıs asıllı Stephan Aristeidou’yu iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kuzey Londra’daki Enfield’den 27 yaşındaki Stephan Aristeidou’nun, internet aracılığıyla radikalleşerek, 2013 yılında İslam dinine geçtiği belirtilirken, Aristeidou’nun internet üzerinden toplu infaz videolarını takipçileriyle paylaştığı da belirtildi.

Aristeidou’nun 2015 yılında Kıbrıs ve Türkiye’de yaptığı dini evlilik törenlerinin ardından eşiyle Suriye’ye gittiği de ifade edilirken, çiftin 2017 yılında Suriye sınırında Türk makamları tarafından tutuklandığı belirtildi.

Eşi ve çocuğunun yapılan yargılamanın ardından İngiltere’ye iade edildiği de belirtilen haberde, Aristeidou’nun mahkeme tarafından Türkiye’de altı yıl hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Türk makamlarının, Covid-19 pandemisinin ardından Aristeidou’yu Şubat ayında İngiltere’ye iade ettiğini, ancak Heathrow Havalimanı’nda deliller eksik olduğu için IŞİD üyesi olarak değil, terörist materyal dağıttığı için tutuklandığını ve Hakim cezasının en az üçte ikisini kamu hizmetiyle geçirmesini de emretti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık